کد خبر: 447995 A

ایلنا: کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهارات اخیر رئیس جمهوری منتخب آمریکا نسبت به نمانیده سرشناس کنگره، واکنش تندی نشان داده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «جان لوئیس» که از معدود بازماندگان جنبش حقوق مدنی سیاهان است، گفته در مراسم سوگند و تحلیف ترامپ شرکت نخواهد کرد چرا که او را فاقد صلاحیت برای ریاست جمهوری آمریکا می‌داند.

هم‌زمان، روز شنبه (۱۴ ژانویه - ۲۵ دی) چند نماینده و چهره سیاسی هم با واکنش به اظهار نظر دونالد ترامپ، از جان لوئیس به عنوان یکی از «قهرمانان آمریکا» دفاع کردند.

ترامپ در توییت خود که واکنشی به سخنان جان لوئیس و اعلام امتناع او از شرکت در مراسم سوگند بود، نوشت: «جان لوئیس باید بیشتر بر امور حوزه انتخابیه خود تمرکز کند که اوضاعی آشفته و نابسامان دارد. دائما حرف. بدون عمل. تاسف آور است».

اما منتقدان در واکنش به ترامپ از جان لوئیس به عنوان یک قهرمان و الگوی اجتماعی یاد کرده‌اند.

او یکی از رهبران جنبش حقوق مدنی سیاهان در دهه ۶۰ میلادی بود و تنها سخنران باقی مانده از تظاهرات بزرگ واشنگتن در سال ۱۹۶۳ است که تحت رهبری «مارتین لوتر کینگ» رهبر این جنبش شکل گرفته بود و از آن به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ آمریکا یاد می‌شود.

در همین حال، از روز شنبه در واشنگتن، پایتخت آمریکا مجموعه راهپیمایی‌هایی در حمایت از حقوق مدنی آغاز شده که در کانون آن مخالفت با سخنان و برنامه‌های  ترامپ قرار دارد.

 

 

توئیت دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر