کد خبر: 447556 A

فیلیپین:

ایلنا: وزیر خارجه فیلیپین گفت که اقدامات آمریکا علیه چین در دریای چین جنوبی در راستای منافع خود است.

به گزارش ایلنا به رویترز، «پرفکتو یاسای» وزیر خارجه فیلیپین، امروز – جمعه – گفت که هرگونه اقدام واشنگتن برای بیرون راندن چین از جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی در راستای منافع اهداف و منافع ملی آمریکا است.

وی افزود: «آن‌ها می‌گویند که چین را از انجام چنین اقدام‌هایی منع خواهند کرد. اگر این دولت می‌خواهد چنین کاری بکند، قدرت انجام آن را دارد و بگذارید که این کار را بکنند.»

در این زمینه رسانه‌های دولتی چینی اعلام کردند در صورت تلاش دولت جدید آمریکا برای مسدود کردن جزایر دریای چین جنوبی، ممکن است بین دو کشور نبرد نظامی گسترده رخ دهد.

این مقام‌ها افزودند که اگر اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از روی کار آمدن وی در ۲۰ ژانویه به شکل یک سیاست کلی تغییر یابد، دو طرف باید برای تقابل نظامی خود را آماده کنند.

چین تاکنون به طور مناقشه برانگیزی اقدام به ساخت جزایر مصنوعی و سنگر‌های نظامی در سراسر دریای چین جنوبی کرده است. «رکس تیلرسون» نامزد پست وزارت امور خارجه آمریکا گفت که «اجازه دسترسی به این جزایر داده نخواهد شد .»

چین تا کنون مدعی تمامی این منطقه بوده و این در حالی است که کشور‌های جنوب شرقی آسیا مانند تایوان نیز هر یک مدعی بخش‌هایی از این منطقه هستند.

تیلرسون در اظهارات خود مشخص نکرده است که چگونه آمریکا این دسترسی را مسدود خواهد کرد اما متخصصان اتفاق نظر دارند که این امر تنها از طریق نمایش نیروی نظامی عمده از سوی این کشور ممکن خواهد بود. وی اقدام چین در ساخت جزایر را به «تصرف کریمه از سوی روسیه» ‌ تشبیه کرد.

چین آمریکا فیلیپین دریای چین جنوبی پرفکتو یاسای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر