کد خبر: 288633 A

ایلنا: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت جهانی را «بسیار نزدیک» دانست و تاکید کرد که طرفین مذاکرات خواهان دستیابی به چنین توافقی هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیروز- یکشنبه- هنگام ورود به وین طی سخنانی، روند مذاکرات و فضای حاکم بر آن را مثبت ارزیابی کرد.

موگرینی اظهار داشت: «حالا وقتش است... ما [به توافق هسته‌ای] بسیار نزدیک هستیم...فضای حاکم بر مذاکرات مثبت و سازنده است. این تمایل سیاسی [به توافق] را می‌بینم.»

موگرینی افزود «اکنون زمانی‌ است که باید صبر کرد و دید آیا این تمایل سیاسی منجر به اتخاذ یک تصمیم سیاسی برای توافق هسته‌ای می‌شود یا نه.»

پیش از این «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز گفته بود که طرفین مذاکرات هسته‌ای «هیچ‌گاه به این اندازه به توافق هسته‌ای نزدیک نبودند»، سخنی که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم آن را تایید کرد.

مهلت دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سه‌شنبه، ۱۶ تیر به پایان می‌رسد.

در این حال وزرای خارجه بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان از عصر یکشنبه با ورود به وین به مذاکرات ملحق می‌شوند. وزیر خارجه چین هم روز دوشنبه به وین سفر می‌کند.

ایران بریتانیا جان کری سیاست خارجی اتحادیه اروپا هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر