کد خبر: 137851 A

باراک اوباما:

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور مانند بقیه کشورها، همچنان به اطلاع از نیات و برنامه‌های دولت‌های مختلف علاقه‌مند خواهند بود.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آلمان گفت که برای روابط واشنگتن و برلین احترام قائل است و اجازه نمی‌دهد مساله شنود تماس‌های تلفنی، این رابطه را خدشه دار کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آلمان، اوباما که با شبکه «زد د اف» مصاحبه می‌کرد، گفت که نمی‌خواهم و نیازی ندارم به اعتمادی که بین برلین و واشنگتن وجود دارد، آسیبی وارد شود؛ به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان قول می‌دهم تا زمانی که من رییس جمهوری آمریکا هستم چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در عین حال تاکید کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور مانند بقیه کشورها، همچنان به اطلاع از نیات و برنامه‌های دولت‌های مختلف علاقه‌مند خواهند بود.

در ماه‌های گذشته و با انتشار گزارش‌هایی از اسنادی که «ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا فاش کرده، انتقاد‌ها از برنامه‌های جاسوسی آمریکا تشدید شده است.

از جمله گزارش‌هایی در نشریات آلمانی منتشر شد حاکی از این بود که آمریکا، تلفن همراه شخصی آنگلا مرکل را هم شنود می‌کرده است.

این گزارش‌ها به انتقادهای شدید از دولت در داخل آلمان و همچنین ناراحتی دولت آلمان از مقام‌های آمریکایی منجر شد.

جمعه گذشته باراک اوباما دستور داد تغییراتی در فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا صورت بگیرد؛ از جمله آن‌ها گردآوری اطلاعات از رهبران جهان به تایید مقامات عالیتری در دولت آمریکا مشروط شد.

اوباما در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون آلمان گفت تا وقتی وی رئیس‌جمهوری ایالات متحده است، صدر اعظم آلمان نباید نگران چنین چیزی باشد.

باراک اوباما تا سه سال دیگر رئیس‌جمهور ایالات متحده است و آنگلا مرکل تا سه سال و نیم دیگر صدر اعظم آلمان خواهد بود و می‌تواند همچنان به این سمت انتخاب شود.

آلمان اوباما ایالات متحده تلفن همراه جاسوسی دولت دولت آمریکا رئیس جمهور رییس جمهوری مصاحبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر