کد خبر: 1137860 A

ژنرال آمریکایی:

رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا توافق ۲۰۲۰ بین طالبان و دولت پیشین آمریکا را عامل سقوط دولت افغانستان برشمرد.

به گزارش ایلنا به نقل از گاردین، «فرانک مک کنزی»، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا گفت که فروپاشی دولت افغانستان و نیروهای امنیتی آن را می‌توان به توافق ۲۰۲۰ بین طالبان و دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نسبت داد.

مک کنزی در بین اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «به محض تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی برای کاهش حضور نیروهای آمریکایی به کمتر از دو هزار و ۵۰۰ نفر در راستای تکمیل عملیات خروج تا ماه سپتامبر ، سقوط دولت افغانستان شتاب گرفت». 

وی افزود: «امضای توافقنامه دوحه تأثیر مخربی بر دولت افغانستان و ارتش آن به ویژه در سطح روانی داشت اما ما تاریخ خروج و زمان توقف حمایت از آنها را تعیین کردیم».

ژنرال آمریکایی گفت: «من از مدت‌ها پیش بر این باور بودم که اگر ایالات متحده تعداد مشاوران نظامی خود را در افغانستان به کمتر از دو هزار و ۵۰۰ نفر برساند، دولت کابل و به تبع، ارتش این کشور به ناچار سقوط خواهد کرد».

 وی در پایان تاکید کرد که علاوه بر تخریب روحیه نیروهای افغان در پی توافق دوحه‌، کاهش تعداد نیروها به دستور بایدن در ماه آوریل آخرین ضربه را به پیکره تلاش ۲۰ ساله وارد کرد. 

 

انتهای پیام/
تواق دوحه فرانک مک کنزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر