کد خبر: 1134406 A

سخنرانی اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل:

رئیس جمهور ترکیه ناسیونالیسم واکسن را مایه ننگ برای بشریت خوانده و تاکید کرد واکسن «تُرکوواک» را نه تنها در اختیار مردم‌مان بلکه در اختیار همه انسان‌ها قرار خواهیم داد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک سخنرانی کرد.

وی در سخنان خود تاکید کرد: «ناسیونالیسم واکسن وقتی که ده‌ها میلیون نفر در چنگال ویروس گرفتار هستند، مایه ننگ برای بشریت است».

اردوغان همچنین خاطرنشان کرد که واکسن تولید داخل «تُرکوواک» را نه تنها برای استفاده مردم ترکیه بلکه در اختیار همه انسان‌ها قرار خواهیم داد.

اردوغان همچنین در خصوص مسأله اختلاف اسرائیل و فلسطین تصریح کرد که روند صلح و چشم‌انداز راه‌حل دو دولتی باید بدون تأخیر بیشتر احیا شود.

وی در ادامه افزود که رویکرد نادیده گرفتن ترکیه در منطقه که از طولانی‌ترین کرانه در دریای مدیترانه شرقی برخوردار است، باید کنار گذاشته شود.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین درباره تغییرات اقلیمی تاکید کرد که شعار «دنیا بزرگ‌تر از پنج است» را که در هر فرصتی آن را بیان می‌کنیم، در مورد تغییرات اقلیمی نیز تکرار می‌کنیم.

اردوغان از تصمیم ترکیه برای ارائه توافق پاریس مطابق با مراحل سازنده و در چارچوب بیانیه مشارکت ملی برای تصویب به پارلمان کشور طی یک ماه آینده خبر داد.

رئیس‌جمهوری ترکیه در پایان گفت: «هر کسی که بیشترین آسیب را به کره زمین وارد و از منابع طبیعی به طرز وحشیانه استفاده کرده است، باید بیشترین سهم را در مقابله با تغییرات آب و هوایی داشته باشد. ترکیه که در مواجه با هر گونه مشکل، بحران یا فراخوان جهانی بی‌تفاوت نبوده است، وظیفه خود در قبال مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی و حفاظت از محیط زیست را نیز انجام خواهد داد».

 

انتهای پیام/
رجب طیب اردوغان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر