کد خبر: 1132200 A

در پی تشدید تنش میان فرانسه با آمریکا و استرالیا بر سر معاهده امنیتی جدید در منطقه هند و اقیانوسیه، فرانسه سفرای خود را از این دو کشور برای مشورت فراخواند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پی تشدید تنش میان فرانسه با آمریکا و استرالیا بر سر معاهده امنیتی جدید در منطقه هند و اقیانوسیه، فرانسه سفرای خود را از این دو کشور برای مشورت فراخواند.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه با اشاره به این تصمیم که توسط «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری این کشور اتخاذ شده است، گفت که دلیل فراخواندن سفرا، جدی بودن این موضوع است.

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا و «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی از شراکت امنیتی تازه میان خود خبر دادند.

در بیانیه آنها آمده است: «در اولین ابتکار تحت آکوس... ما به این هدف مشترک متعهدیم که از خواست استرالیا برای تجهیز نیروی دریایی‌اش به زیردریایی‌هایی با نیروی محرکه هسته‌ای حمایت کنیم».

این بیانیه می‌افزاید: «این توانایی مشوق ثبات در منطقه هند-آرام خواهد بود و در حمایت از ارزش‌ها و منافع مشترک ما به کار گرفته خواهد شد».

رهبران سه کشور گفتند که هدف آنها راه‌اندازی این توانایی برای استرالیا «در اولین زمان ممکن است» و افزودند: «استرالیا همچنان به برآورده کردن تمامی تعهداتش به عنوان یک کشور غیراتمی پایبند است».

آنها گفتند که این پیمان دفاعی همچنین بر توانایی‌های سایبری، هوش مصنوعی و «سایر قابلیت‌های زیردریایی» متمرکز است.

 

 

 

انتهای پیام/
سفرای فرانسه در آمریکا و استرالیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر