کد خبر: 1131244 A

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی در استراسبورگ، مقر پارلمان اروپا اعلام کرد که این نهاد چاره‌ای جز گفت‌وگو با حاکمان جدید افغانستان ندارد.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «جوسپ بوررل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی در استراسبورگ، مقر پارلمان اروپا اعلام کرد که این نهاد چاره‌ای جز گفت‌وگو با حاکمان جدید افغانستان ندارد.

وی ضمن اعلام این خبر، یادآور شد که بروکسل تلاش دارد تا با دولت‌های عضو هماهنگی‌هایی را برای حضور دیپلماتیک در کابل به عمل آورد.

بوررل در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «بحران افغانستان تمام نشده است و ما برای داشتن هرگونه بخت و فرصت تاثیرگذاری بر رویدادها گزینه دیگری جز تعامل با طالبان نداریم».

این موضع در حالی اتخاذ می‌شود که اتحادیه اروپا پیشتر معیارهایی را برای برقراری مجدد کمک‌های بشردوستانه و روابط دیپلماتیک با طالبان تعیین کرده بود.

احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون از جمله مهم‌ترین شرایط مطرح از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای تعامل و برقراری ارتباط دیپلماتیک با طالبان مطرح شده بود.

بوررل سپس به قانون‌گذاران اروپایی گفت که در صورت صدور مجوز از سوی طالبان برای خروج افراد، کشورهای عضو باید خود را برای پذیرش آن دسته از پناهجویان افغان که خود را به اروپا رسانده‌اند، آماده کند.

وی در عین حال اعلام کرد که انتظار ندارد موجی مشابه سال ۲۰۱۵ از پناهجویان که سوریه فرار کرده بودند، از افغانستان راهی اروپا شوند.

کمیسیون اروپا در نظر دارد که تا با کمک‌های مالی کشورهای عضو و یک بودجه مشترک ۳۰۰ میلیون یورویی در سال جاری و سال آینده میلادی راه را برای اسکان مجدد حدود ۳۰ هزار پناهجوی افغان هموار کند.

 

انتهای پیام/
طالبان جوسپ بوررل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر