کد خبر: 1130763 A

مقام سازمان ملل:

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره تهدیدهای محیطی ناشی از آلودگی و تغییرات آب و هوایی هشدار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «میشل باچله»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ‌هشدار داد که تهدیدات زیست‌محیطی ناشی از آلودگی و تغییرات آب و هوایی به زودی بزرگ‌ترین چالش برای حقوق بشر خواهد بود.

باشله در آغاز چهل‌و‌هشتمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با بیان اینکه تغییرات آب‌و‌هوایی ، آلودگی و از بین رفتن طبیعت عمدتاً و به طور قابل توجهی حقوق سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بر ناکامی پی در پی کشورها در اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش خسارت‌ها تاکید کرد.

وی تصریح کرد: «بحران‌های آلودگی، تغییرات آب و هوایی و تنوع زیستی به هم پیوسته تهدیدی مضاعف است که درگیری‌ها، تنش‌ها و بی‌عدالتی را تشدید می‌کند و مردم را در شرایط خطرناکی قرار می‌دهد.»

این مقام سازمان ملل هشدار داد که با افزایش روزافزون این تهدیدهای زیست‌محیطی بزرگ‌ترین چالش حقوق بشر در عصر کنونی همین تهدیدها خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه تهدیدها به شدت و به طور مستقیم طیف وسیعی از حقوق از جمله حق غذا، آب، آموزش، مسکن، بهداشت، توسعه و حتی زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تاکید کرد: «تاثیر منفی آسیب‌های زیست‌محیطی معمولاً بر مردم و کشورهای فقیرتر بیشتر است».

باشله در این سخنرانی به بیان رویدادهای جدی و مرگبار زیست‌محیطی که اخیراً رخ داده است مانند آتش‌سوزی سیبری و کالیفرنیا‌، سیل در چین‌، آلمان و ترکیه و نیز بروز خشکسالی اشاره کرد که همه این آسیب‌ها میلیون‌ها گرسنه و آواره بر جای خواهند گذاشت.

وی تاکید کرد که مقابله با بحران زیست‌محیطی در سطح بشردوستانه، حقوق بشر، ایجاد صلح و توسعه ضروری است.

 

 

انتهای پیام/
میشل باشله تهدیدهای زیست محیطی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر