کد خبر: 1129433 A

نیویورک تایمز گزارش داد که نتایج تحقیقات مطبوعاتی درباره زوایای مبهم حمله اخیر آمریکا به کابل شک و تردیدهایی در مورد گزارش پنتاگون از این حادثه را ایجاد می‌کند.

به گزارش ایلنا، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که نتایج تحقیقات مطبوعاتی درباره زوایای مبهم حمله اخیر آمریکا به کابل شک و تردیدهایی در مورد گزارش پنتاگون از این حادثه را ایجاد می‌کند.

ایالات متحده در ابتدا اعلام کرد که حمله ۲۹ آگوست خودرویی را که تصور می‌شد بمب‌گذاری شده و به سمت فرودگاه بین‌المللی کابل حرکت می‌کند و یک عامل انتحاری پشت فرمان حضور دارد را هدف قرار داده است. 

اما تحقیقات نیویورک تایمز بر اساس بررسی فیلم‌های موجود و مصاحبه با ده‌ها تن از همکاران راننده کشته شده و خانواده وی انجام شده بود، به این نتیجه رسید که راننده خودرو «زیمری احمد» (۴۳ ساله) نام دارد و از سال ۲۰۰۶ برای سازمان آمریکایی کمک‌رسانی تغذیه و آموزش بین‌المللی کار کرده و وی پیش از مرگش درخواست پناهندگی به ایالات متحده را ارائه کرده بود.

تحقیقات به این نتیجه رسید که حرکات احمدی در آن روز عادی بود و ربطی به فعالیت‌های تروریستی نداشت و قربانی در لحظه حمله در مقابل خانه خود واقع در نزدیکی فرودگاه بود.

این روزنامه تأکید کرد که داده‌های موجود نشان می دهد حرکات قربانی در آن روز شامل حمل و نقل همکاران به محل کار بوده است و در اتومبیل او مواد منفجره وجود نداشت بلکه بطری‌های آب بود که وی قصد انتقال آن‌ها به خانواده‌اش را داشت.

نیویورک تایمز صحت ادعاهای پنتاگون درباره احتمال کشته شدن سه غیرنظامی در نتیجه این حمله را تکذیب و تاکید کرد که این عملیات که در یک منطقه پرجمعیت انجام شد‌، جان ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک را گرفت و این افراد از اعضای خانواده راننده بودند که برای استقبال از او از خانه بیرون آمده بودند.

این روزنامه همچنین نوشت که کارشناسان هیچ مدرکی برای اثبات ادعاهای ارتش آمریکا در مورد صدای انفجارهای قوی‌تر در محل پس از هدف قرار دادن خودرو پیدا نکردند.

انتهای پیام/
نیویورک تایمز آمریکا حمله به کابل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر