کد خبر: 1119940 A

سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی:

سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی از رویکرد رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از افغانستان به شدت انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از فاکس نیوز، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی از رویکرد «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از افغانستان به شدت انتقاد کرد.

وی جو بایدن را متهم کرد که از واقعیت‌ها در افغانستان بی‌خبر است و گفت که رئیس‌جمهوری آمریکا به وضوح هیچ برنامه مشخصی ندارد.

گراهام در ادامه گفت که سازمان ملل متحد تنها یک یا دو ماه پیش گزارشی در خصوص حضور شبکه القاعده در ۱۵ ولایت افغانستان منتشر کرد و پس از این، آنها همه جا خواهند بود.

مواضع این سناتور جمهوری‌خواه در حالی بیان می‌شود که بایدن روز گذشته -جمعه- بار دیگر از تصمیم خود برای خروج از افغانستان دفاع کرد.

 وی گفت که در ارتباط با خروج نیروهای آمریکایی و غربی از فرودگاه کابل به طور پیوسته با طالبان در تماس هستیم.

بایدن افزود که به طالبان در خصوص هرگونه حمله به منافع آمریکایی هشدار داده و تاکید کرده‌ایم که چنین اقدامی با پاسخ قاطع و سریع ارتش آمریکا روبه‌رو می‌شود.

وی گفت که تعداد شهروندان آمریکایی که در حال حاضر در افغانستان هستند به طور دقیق مشخص نیست اما شش هزار نظامی این کشور در افغانستان هستند.

بایدن با بیان این‌که امنیت فرودگاه کابل تأمین شده است، گفت که علاوه بر شهروندان آمریکایی، شهروندان کشورهای هم‌پیمان نیز می‌توانند با کمک نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند. تا کنون ۲۰۴ خبرنگار نیز از این کشور خارج شده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان یکی از بزرگ‌ترین موارد خروج نیروها از یک کشور در تاریخ است.

وی افزود که به همراه سران کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه، تصمیم گرفته‌ایم که در نشست هفته آینده گروه هفت، بر سر رویکرد واحدی در قبال افغانستان به توافق برسیم.

بایدن در پاسخ به پرسشی در خصوص تأثیر تحولات افغانستان بر وجهه آمریکا گفت که اعتبار کشورش در نگاه متحدانش در ناتو، زیر سوال نرفته است و مدعی شد که متحدان آمریکا از اقدام‌های چند روز اخیر این کشور در افغانستان راضی هستند.

وی بار دیگر گفت که هزینه‌های جنگ افغانستان بسیار سنگین بوده و مدعی شد که هدف جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ برای «مقابله با تروریسم» به نتیجه رسیده است.

«کامالا هریس» معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا و «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور نیز بایدن را همراهی می‌کردند.

 

انتهای پیام/
لیندسی گراهام جو بایدن خروج آمریکا از افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر