کد خبر: 1109178 A

وزیر منابع آبی عراق:

وزیر منابع آبی عراق حل مشکل کمبود جریان آب از ایران را مشروط به تصمیم دولت عراق یا پارلمان برای به رسمیت شناختن توافق‌نامه ۱۹۷۵ بین دو کشور دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «مهدی الحمدانی»، وزیر منابع آب این کشور تاکید کرد که حل مشکل کمبود جریان آب از ایران بستگی به تصمیم دولت عراق یا پارلمان دارد که توافق‌نامه ۱۹۷۵ موسوم به الجزایر بین دو کشور را به رسمیت بشناسد.

الحمدانی گفت: مناطق جنوب عراق در همسایگی ایران و مناطق نزدیک به آن در استان خوزستان، از افزایش دما و تغییر مسیر برخی رودخانه‌ها رنج می‌برند که ماهیت منطقه را تغییر داده و بر کشاورزی در هر دو کشور تاثیر منفی گذاشته است. 

وی افزود: عملاً اصلاح مسیر رودخانه‌های ایران به سمت عراق امکان‌پذیر نیست. این مسئله نیاز به راهکارهایی از جمله محدود کردن آب و بازگشت آن به مسیر اصلی خود دارد.

این مقام عراقی گفت: ایران قول داد که جلسه‌ای با طرف عراقی برای گفت‌وگو در مورد مشکلات برگزار کند. ایران بر اجرای پروتکل آب توافقنامه ۱۹۷۵ اصرار دارد و عراق از به رسمیت شناختن این توافق‌نامه امتناع می‌ورزد. ما معتقدیم که عراق بهتر است آنچه در توافق‌نامه ذکر شده است، را پیاده کند یا یک تصمیم سیاسی توسط دولت و پارلمان عراق برای به رسمیت شناختن آن جهت حل بحران آب اتخاذ شود و ما امیدوار هستیم که آن را به رسمیت بشناسد.

وی افزود: این پروتکل شامل تقسیم آب با توجه به نکات و بندهای مشخص است و ایران اصرار دارد که توافق‌نامه را اجرا کند. توافق‌نامه توسط عراق به رسمیت شناخته نشده است و این موضوع بیش از ایران به عراق آسیب رسانده است.

انتهای پیام/
وزیر منابع آبی عراق توفقنامه الجزایر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر