کد خبر: 1100686 A

پنتاگون به تخلیه پنهانی پایگاه هوایی بگرام بدون اطلاع دقیق مقام‌های افغانستان اعتراف کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پنتاگون روز گذشته -‌سه‌شنبه- اعتراف کرد که پایگاه استراتژیک هوایی بگرام در نزدیکی کابل را بدون اطلاع مقامات افغانستان از ساعت دقیق خروج ترک کرده است و در توجیه این اقدام دلایل امنیتی را بهانه کرد. 

مقامات افغان از جمله فرمانده جدید پایگاه هوایی بگرام نسبت به خروج آمریکا از این پایگاه صبح جمعه گذشته بدون اطلاع مجدد آن‌ها ابراز نارضایتی کردند.

 اما «جان کربی»، سخنگوی پنتاگون روز گذشته تاکید کرد که مقامات نظامی و سیاسی افغانستان از تاریخ عقب نشینی دو روز قبل از تخلیه پایگاه مطلع شده اند و همچنین توانستند از این مجموعه بزرگ نظامی که طی دو دهه گذشته به مثابه ستون فقرات ائتلاف بین‌المللی در این کشور بوده است، بازدید کنند.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که به دلایل امنیتی عملیاتی زمان دقیق خروج مشخص نشد.

کربی افزود: «به طور کلی بهتر دانستیم که این اطلاعات را تا حد ممکن در دایره محدود نگه داریم.»

وی با اشاره به لزوم  خروج آمریکا به روشی ایمن و منظم بر وجود خطر ناشی از جنبش طالبان برای نیروهای آمریکایی تأکید کرد.

کربی در پاسخ به این پرسش که آیا این حجم از احتیاط نشان‌دهنده بی‌اعتمادی آمریکایی‌ها به شرکای افغان خود است، گفت: «من نمی‌توانم در مورد تفسیر افغان‌ها از این تصمیم اظهارنظر کنم.»

وی افزود: «این هیچ ارتباطی با اعتماد یا عدم اعتماد ما به شرکای افغان خود ندارد. این بدان مفهوم است که ما باید توجه داشته باشیم که طالبان می‌توانند این عقب‌نشینی را به چالش بکشند. »

کربی تأکید کرد که کنترل پایگاه بگرام از نیروهای آمریکایی به همتایان افغان منتقل شده است.

انتهای پیام/
پنتاگون پایگاه هوایی بگرام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر