کد خبر: 1068675 A

اردوغان خطاب به بایدن:

رئیس‌جمهوری ترکیه در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی خود درباره وقایع سال ۱۹۲۵ میلادی و به رسمیت شناختن کشتار ارامنه به عنوان «نسل‌کشی» گفت که اگر می‌گویید نسل‌کشی، لازم است به آیینه نگاه کرده و خود را ارزیابی کنید.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در واکنش به اظهارات «جو بایدن»  همتای آمریکایی خود درباره وقایع سال ۱۹۲۵ میلادی و به رسمیت شناختن کشتار ارامنه به عنوان «نسل‌کشی» گفت که اگر می‌گویید نسل‌کشی، لازم است به آیینه نگاه کرده و خود را ارزیابی کنید.

وی افزود که معتقدیم که فشار گروه‌های افراطی ارمنی و گروه‌های ترک‌ستیز در این زمینه موثر بوده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین گفت که در دوره‌ای (جمعیت ارامنه استانبول) به ۶۵۰ هزار نفر نزدیک شده بود. بعید است کسی داوطلبانه بخواهد به جایی که مورد نسل‌کشی واقع شده، بازگردد.

اردوغان افزود که مناسبات ترکیه و آمریکا که به دلیل تحولات اخیر دچار مشکل شده بود، با اظهارات ۲۴ آوریل به سطحی پایین‌تر از قبل رسید.

وی ادامه داد که البته می‌دانیم که می‌خواهند رویایی مشابه آنچه سازمان‌های ارمنی از یک قرن پیش آغاز کرده‌اند را از ۴۰ سال قبل به‌واسطه گروه تروریستی پ.ک.ک محقق کنند.

اردوغان همچنین گفت که در حقیقت، در تاریخ ۲۴ آوریل هیچ اتفاقی به معنای تراژدی انسانی رخ نداد. در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ عثمانی مانع فعالیت گروه‌هایی که در صف دشمنان آن قرار گرفته بودند، شد و ۲۳۵ نفر از سرکردگان آن‌ها را دستگیر کرد.

 

رجب طیب اردوغان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر