کد خبر: 1068315 A

ژنرال بازنشسته اطلاعاتی:

ژنرال بازنشسته اطلاعاتی با اشاره به احتمال تروریستی بودن حادثه فاجعه‌بار نیروگاه چرنوبیل بر بازنگری دقیق اطلاعات تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از نووستی، «آناتولی تاکاچوک»، افسر اطلاعات بازنشسته دوران شوروی سابق گفت که موضوع تروریستی بودن حادثه فاجعه‌بار در نیروگاه چرنوبیل جدی شده است، بنابراین هرگونه اطلاعات با دقت بررسی شد.

وی افزود: «ما از بسیاری از افرادی که شاهد پدیده‌های غیرمعمول بوده‌اند، بازجویی کرده‌ایم. ما می‌توانیم به‌طور غیرمستقیم در مورد مداخله انسان در این حادثه صحبت کنیم. لازم بود که به همه این اظهارات توجه و درباره آن‌ها تحقیق شود.»

به گفته این ژنرال اطلاعاتی، تمام تاریخچه نیروگاه چرنوبیل از ابتدای ساخت آن مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد که در یک بازه زمانی طولانی مدت بسیاری از تخلفات صورت گرفته هنگام ساخت نیروگاه چه در زمینه فناوری و چه از نظر کیفیت مواد استفاده شده از طریق وزارتخانه مربوطه و اطلاعات به مقام‌های مسکو ابلاغ شده بود.

وی گفت: «نتیجه تحقیقات انجام شده تاکید کرد که علت فاجعه به عملکرد اشتباه  شیفتی باز می‌گردد که در زمان حادثه در واحد چهارم نیروگاه مشغول به کار بوده است.»

تاکاچوک با بیان اینکه واحد مذکور، راکتور را به وضعیتی سوق داده بود که انفجار در آن حتمی بود، تاکید کرد: «نظم و انضباط کارگران ایستگاه بسیار ضعیف بود و از سوی آن‌ها کوتاهی صورت گرفت.»

 

 

 

 

افسر اطلاعاتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر