کد خبر: 1066132 A

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که کنفرانس صلح افغانستان که قرار بود ۲۴ آوریل در استانبول آغاز شود، به بعد از ماه رمضان موکول شد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه از تعویق کنفرانس صلح افغانستان تا بعد از ماه رمضان خبر داد.

وی در رابطه با موضوع افغانستان اظهار داشت: «با تصمیم آمریکا برای خروج از مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، روند مذاکرات بین الافغانی و توافق‌نامه امضا شده بین واشنگتن و طالبان در دوحه در سال گذشته وارد یک دوره حساس شد».

چاووش‌اوغلو ضمن تاکید بر اینکه با خروج آمریکا، ماموریت آن از میان خواهد رفت، افزود که مذاکرات درباره تصمیم‌گیری در ناتو ادامه دارد. در چارچوب این تصمیم در تلاش هستیم تا مشخص کنیم که پس از پایان ماموریت حمایت قاطع، چگونه می‌توانیم از افغانستان به عنوان متحدان ناتو حمایت کنیم.

وی با اشاره به دریافت درخواست برای میزبانی از کنفرانس صلح افغانستان در استانبول، گفت که تلاش‌ها بر این بود که نشست پیش از اول ماه می برگزار شود. دلیل آن نیز این بود که آمریکا قرار بود براساس توافق با طالبان در این تاریخ کاملا خارج شده باشد. همه معتقد بودند که در کنفرانس ترکیه توافق حاصل خواهد شد، اما این روند آسان نبود.

وزیر خارجه ترکیه خاطرنشان کرد: «پس از تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان لازم نیست، عجله کنیم. تعویق در برگزاری کنفرانس از نظر تشکیل هیأت‌ها و مراحل تدارک مفید خواهد بود. با قطر، آمریکا و سازمان ملل رایزنی کردیم، برگزاری کنفرانس به بعد از ماه رمضان و عید فطر موکول شد». 

وی در ادامه گفت که کنفرانس افغانستان را «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه افتتاح و علاوه بر ۲۱ کشور، سه سازمان بین‌المللی و همچنین دو طرف از افغانستان شرکت خواهند کرد. 

چاووش‌اوغلو متذکر شد که برگزاری این کنفرانس بدون حضور طالبان معنایی ندارد. از آنجایی که هنوز هیأت‌ها تشکیل نشده و شفافیت در خصوص مشارکت در کنفرانس وجود ندارد، تصمیم گرفتیم زمان برگزاری آن را به تعویق بیاندازیم. 

 

کنفرانس صلح افغانستان در استانبول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر