کد خبر: 1064354 A

رهبر حزب اسلامی افغانستان:

رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت که تصمیم واشنگتن در خصوص زمان خروج نیروهای خود از این کشور، نشست استانبول را در هاله‌ای از ابهام قرار داده و موانعی در برابر آن ایجاد کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان طی سخنانی در یک نشست خبری در کابل٬ پایتخت این کشور در واکنش به تصمیم واشنگتن مبنی بر خروج نظامیان این کشور تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ از افغانستان اظهار داشت: «این تصمیم نشست استانبول را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. موضع‌گیرى اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا، نقض توافق‌نامه دوحه و تاخیر خروج نیروهاى آمریکایی از افغانستان٬ وضعیت را پیچیده کرده و موانعى در برابر نشست احتمالی استانبول ایجاد کرده است».

وی با اشاره به نشست مهم در مورد بحران افغانستان با اشتراک تمامى جهت‌هاى تأثیرگذار داخلى و خارجى در استانبول افزود: «این نشست هم امیدواری‌ها و نگرانی‌ها را نیز به همراه دارد. طرف‌های که خواهان خاتمه جنگ و رسیدن به صلح هستند، نتظاراتى از این نشست داشتند. اما طرف‌های که منافع شان با ادامه جنگ گره خورده است، نگرانی‌هایی نسبت به این نشست داشتند. اما تحولات اخیر سرنوشت این نشست را مبهم کرد».

حکمتیار در مورد نشست استانبول با محور روند صلح افغانستان ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول طبق برنامه قبلى و با اشتراک همه طرف‌ها برگزار شود و موضوعات مهم دستور کار این نشست هم باید آتش‌بس، توافق برای تشکیل دولت جدید و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت باشد.

وی تاکید کرد: «افغان‌ها مى‌توانند با استفاده از این فرصت راه حل افغانى براى برون‌رفت از بحران موجود و پایان دادن به جنگ تحمیلی در این کشور ارائه کنند، مشروط بر اینکه صادقانه و به هدف رسیدن به صلح به نشست استانبول شرکت کنند. براى عبور از مرحله ناامن و بى‌ثبات کنونى، به توافقات و اقدام‌هایی نیازمندیم که افغان‌ها را در جلوگیرى از سقوط نظام و متلاشى شدن تشکیلات، نهادهاى ادارى، امنیتى و نظامى کمک کند. از سوی دیگر انتقال مسالمت‌آمیز و قانونمند حاکمیت را تضمین کند».

وی همچنین با ارائه طرح مستقل صلح برای نشست استانبول اعلام کرد که طرح‌های که از طرف ریاست جمهوری و شورای عالی مصالحه ملی افغانستان منتشر شده است، نه عملى است و نه امکان توافق بر آن وجود دارد.

 

گلبدین حکمتیار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر