کد خبر: 1054151 A

دیپلمات‌های ارشد چینی و آمریکایی در جریان مذاکرات در آلاسکا توافق کردند که گفت‌وگوی سطح بالا بین دو کشور را پیش ببرند و از رویارویی جلوگیری کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از ریا نووستی،‌ دیپلمات‌های ارشد چینی و آمریکایی در جریان مذاکرات در آلاسکا توافق کردند که گفت‌وگوی سطح بالا بین دو کشور را پیش ببرند و از رویارویی جلوگیری کنند.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی این کشور با «یانگ جیچی»، مدیر دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجه و «وانگ یی»، مشاور امور خارجه در آلاسکا نشستی برگزار کردند.

در پایان این نشست هیئت چینی در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف توافق کردند که گفت‌وگو و تماس‌ها را حفظ کنند‌، همکاری‌های دوجانبه را افزایش دهند‌، از درگیری و رویارویی جلوگیری کنند و توسعه سالم و پایدار روابط بین چین و ایالات متحده را ارتقا دهند.

دیپلمات‌ها همچنین ابراز امیدواری کردند که گفت‌وگوی استراتژیک در سطح بالا ادامه یابد.

هیئت‌های ایالات متحده و چین در مورد تجارت و مسائل اقتصادی‌، مراقبت‌های بهداشتی‌، امنیت سایبری‌، تغییرات اقلیمی‌، امنیت و همچنین توافق هسته‌ای ایران‌، اوضاع افغانستان‌، شبه‌جزیره کره و میانمار بحث و تبادل نظر کرده و همچنین توافق کردند برای حفظ و تقویت تماس‌ها و هماهنگی‌ها در مورد این موارد در ارتباط باقی بمانند.

‌طرف چینی همچنین تأکید کرد که پکن و واشنگتن می‌توانند در مبارزه با بیماری کووید‌-۱۹ و بازگرداندن اقتصاد جهانی نیروهای خود را به دست آورند.

 

چین و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر