کد خبر: 1053322 A

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نسبت به ارائه راهکار دائمی برای بحران مهاجرت در نشست هفته آینده سران اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ابراز امیدواری کرد که نشست سران اتحادیه اروپا طی هفته آینده به پایبندی برای حل دائم بحران مهاجرت بینجامد.

کالین گفت: «با تکیه بر این راهکار می توان همکاری کرد تا بار سنگین مهاجرت برای ترکیه کاهش یابد و  پناهجویان با امنیت به سوریه بازگردند.»

وی در سخنانی در همایشی مجاز درباره توافق‌نامه امضا‌شده بین ترکیه و اتحادیه اروپا در ۱۸ مارس ۲۰۱۸ تصریح کرد: «علی‌رغم همه تلاش‌هایی که ترکیه مبذول داشته، ۱۰ سال از جنگ سوریه گذشته است. این جنگ دلیل اصلی بحران مهاجرت است.»

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد: «بزرگ‌ترین معضل برهه کنونی ناکامی در تضمین بازگشت ایمن پناهجویان سوری به دلیل اقدامات حزب کارگران کردستان و دولت سوریه است.»

در همین راستا کالین به حوادثی که پناهجویان در ماه‌های گذشته با آن روبه رو بوده‌اند پرداخت و گفت: «این شرایط نقض تمام قطعنامه‌های بین‌المللی و ارزش‌های اتحادیه اروپا و نیز تمام توافق‌نامه‌ها از جمله توافق‌نامه قبول بازگشت با ترکیه است.»

او ابراز امیدواری کرد که سران اتحادیه اروپا ابتکار عمل را بدست گرفته و با بحران مهاجران را جدی بگیرند.

ترکیه مهاجرت اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر