کد خبر: 1049853 A

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا:

رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفته است که دولت این کشور شاید مجبور به تجدید نظر در ضرب الاجل اول ماه می برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باشد چرا که طالبان به تعهدات خود براساس توافق ۲۰۲۰ دوحه عمل نمی‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «باب منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفته است که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری این کشور شاید مجبور به تجدید نظر در ضرب الاجل اول ماه می برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باشد چرا که طالبان به تعهدات خود براساس توافق ۲۰۲۰ دوحه عمل نمی‌کند.

وی به خبرنگاران گفت که به‌شدت نگران عملی بودن فرایند صلح در افغانستان هستم و تاکید کرد: «روشن است که طالبان به همه تعهدات خود عمل نمی‌کند».

دولت جدید آمریکا مایل است مذاکرات صلح را تا پیش از اول ماه می، زمانی که دو هزار و ۵۰۰ سرباز باقی‌مانده آمریکایی باید براساس توافق دوحه افغانستان را ترک کنند، احیا کند. این توافق روز ۲۹ فوریه میان طالبان و دولت سابق آمریکا امضا شده بود.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، هفتم ماه مارس در نامه‌ای به «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان بر ضرورت یافتن یک «راه‌حل سیاسی» فوری برای آینده این کشور و به نتیجه رسیدن روند صلح تاکید کرد.

سناتور منندز گفت که اگر گزارش‌های اطلاعاتی نشان دهد که طالبان کوتاهی می‌کند، باید در ضرب الاجل اول ماه می تجدید نظر شود.

 

باب منندز توافق دوحه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر