کد خبر: 1048243 A

بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا بررسی کرد:

کارشناس مسائل آمریکا گفت: دموکرات‌ها با تصویب قانون اصلاح نظام انتخاباتی به دنبال مسدود کردن اتفاق‌های مشابه با پیروزی رئیس‌جمهوری سابق و حمله به کنگره آمریکا هستند.

«علی بیگدلی» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح ابعاد و دلایل تصویب لایحه اصلاح نظام انتخابات آمریکا توسط مجلس نمایندگان این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: اخیراً مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر یک لایحه با هدف اصلاح نظام انتخابات ایالات متحده و همچنین رأی‌گیری و امور مالی مربوط به کمپین‌های انتخاباتی را به تصویب رساند. لازم به ذکر است که دموکرات‌ها در ماه ژانویه این لایحه را بعد از تصویب قبلی آن در سال ۲۰۱۹ میلادی مجدداً مطرح کردند و برای تصویب نهایی آن، روی اکثریت شکننده خود در مجلس سنای آمریکا حساب باز کرده‌اند. نکته اینجاست که این لایحه با ۲۲۰ موافق و ۲۱۰ مخالف به تصویب رسیده است و اختلاف این ۱۰ رأی می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. فارغ از این مسائل، باید به این موضوع توجه کرد که در درون ایالات متحده پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و به روی کار آمدن «جو بایدن» دو اختلاف عمده در صحنه داخلی نمایان شده است.

وی ادامه داد: نخست حوادث ۶ ژانویه ۲۰۲۱ بود که پرستیژ بین‌المللی ایالات متحده پس از آن به شدت زیر سوال رفت و ضربه خورد. از سوی دیگر هم شاهد آن بودیم که اقدام‌های طرفداران ترامپ علیه کنگره، هزینه‌های امنیتی و سیاسی بسیاری را برای هر دو حزب در آمریکا به وجود آورد؛ تا جایی که دو روز پیش نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا صراحتاً اعلام کرد که گارد ملی این کشور باید به دلیل وجود تهدیدهای مشابه با ۶ ژانویه در اطراف کنگره به حالت آماده‌باش باقی بماند. موضوع دوم بحث ترامپ و رفتار سیاسی او پس از شکستش در انتخابات است. او به‌رغم اینکه در سخنرانی اخیر خود در جمع محافظه‌کاران آمریکا اعلام کرد که خبری از حزب جدید نیست اما دموکرات‌ها معتقدند که ترامپ مجدداً دست به اقدام‌های تخریبی در سپهر سیاسی ایالات متحده خواهد زد. بر این اساس این دو مشکل دموکرات‌ها را به شدت نگران کرده و برای چهار سال آینده تهدیدهایی مقابل خود حس می‌کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: لیبرال‌ها به دنبال آرام کردن کشور خود هستند و به همین دلیل به دنبال تصویب لایحه‌ای  رفته‌اند که بتواند اوضاع را  بر وفق مراد آنها درست کند. توجه داشته باشید که این لایحه عموماً به سیاست داخلی ایالات متحده مربوط است و از سوی مجلس نمایندگان تصویب و مورد تایید قرار گرفته است. اختلاف ۱۰ رأی در تصویب این لایحه به خوبی به ما نشان می‌دهد که این طرح در مجلس سنا نمی‌تواند آنگونه که گفته می‌شود رأی بیاورد. بر این اساس معتقدم لایحه مذکور در سنا به جایی نخواهد رسید؛ چراکه این مجلس بیشتر به مسائل خارجی و امنیتی توجه دارد تا به مسائل داخلی. دموکرات‌ها با طرح این مسأله در صدد آن هستند تا بتوانند از دوپاره شدن جامعه ایالات متحده جلوگیری کنند و از منظر دیگر جمهوری‌خواهان هم به دنبال آن هستند تا بتوانند حیثیت از دست رفته خود را بازسازی کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه دو طرف منتقد رفتار ترامپ و حوادث اخیر در آمریکا هستند اما توجه داشته باشید که در نهایت آنها منافع حزبی‌شان را دنبال می‌کنند. بخشی از این لایحه به کاستن اثر پول‌ها و کمک‌های مالی بر ساختار سیاسی انتخابات آمریکا مربوط است؛ به گونه‌ای که بسیاری معتقدند منشأ این کمک‌ها مشخص نیست یا آلوده به پول‌های کثیف هستند اما به هر ترتیب باید توجه کرد که سنت کمک مالی در انتخابات آمریکا بحثی است که از گذشته تاکنون وجود داشته است. در این میان صندوق‌ها و حساب‌های بانکی مشخصی وجود دارند که علاقمندان و حامیان می‌توانند کمک‌های خود را به حساب حزب مورد نظرشان بریزند و این یک امر طبیعی است؛ اما مسئله اینجاست که مشکلات دیگری در این میان وجود دارد که عموماً مسائل حزبی است و ارتباطی به موضوعات ملی ندارد که به نظرم تصویب لایحه اصلاحات قانون انتخابات هم یکی از آنها به شمار می‌رود.

نانسی پلوسی جو بایدن دونالد ترامپ حزب جمهوریخواه آمریکا حزب دمکرات آمریکا لایحه اصلاح نظام انتخابات آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر