کد خبر: 1047083 A

نعیمی در گفت‌‌وگو با ایلنا بررسی کرد:

کارشناس مسائل منطقه گفت: سعودی‌ها می‌خواهند به عنوان پیروز میدان از یمن خارج شوند و در مقابل دولت جدید آمریکا هم در حال اجرای سناریوی فریب در مورد مذاکرات است.

«مصیب نعیمی» کارشناس مسائل منطقه در تشریح دلایل و ابعاد افزایش تنش میان عربستان سعودی و یمن در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در فضای کنونی شاهد بالا گرفتن مجدد تنش‌ها میان عربستان و یمن هستیم که این به هم‌ریختگی و تقابل‌ها ناشی از ادامه اقدام‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی علیه یمن است. به رغم آنچه گفته می‌شود، ائتلاف عربی همچنان حملات خود به یمن را ادامه می‌دهد و مردم این کشور هم در بدترین شرایط انسانی به سر می‌برند؛ تا جایی که علاوه بر عدم رسیدن دارو و غذا به آ‌نها، شاهد آن هستیم که بحث پرداخت غرامت از سوی ریاض به یمن مطرح شده است. سعودی‌ها سعی دارند تا خود را به عنوان یک عنصر پیروز در جنگ یمن به دنیا معرفی کنند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا با پروپاگاندا و هزینه‌های سیاسی و میدانی، در افکار عمومی این پیام را مخابره کنند که آنها در یمن شکست نخوردند.

وی ادامه داد: عربستان سعی دارد تا به هر ترتیب که شده خود را به عنوان متحد آمریکا در جنگ یمن معرفی کند. در زمان ترامپ هم شاهد آ‌ن بودیم که او خدمات زیادی به عربستان در قبال جنگ یمن ارائه کرد و حالا با آ‌مدن «جو بایدن» بسیاری معتقدند که او به دنبال آرام کردن پرونده یمن و حتی اتمام این بحران تمام‌عیار در نظام بین‌الملل است. بایدن به خوبی می‌داندکه علاوه بر تحمیل هزینه‌های سیاسی و مالی بسیار سنگین به عربستان، یک دیدگاه منفی علیه غرب در بحث پرونده یمن به وجود آ‌مده که این برای واشنگتن و کشورهای اروپایی وجهه خوبی ندارد. بر این اساس آمریکا ظاهراً به دنبال پایان پایان جنگ در یمن است اما باید متوجه باشیم که واشنگتن صرفاً به دنبال باج‌گیری مجدد از ریاض با محوریت پرونده یمن و همچنین پرونده قتل خاشقجی است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: آمریکایی‌ها فقط منافع خود را در این پرونده دنبال می‌کنند و به نوعی خواهان حفظ کردن مقام‌های عربستان در کنار خود هستند. به خصوص آنکه شاهزاده‌های سعودی سرمایه‌گذاری‌های بسیار کلانی در ساختار اقتصادی، تکنولوژی و همچنین انرژی آمریکا کرده‌اند و به همین دلیل بایدن صرفاً در حال تست زدن شعارهای خود در مورد پرونده یمن است. بدون تردید آنچه معادلات را در این پرونده تغییر می‌دهد ادامه پیشروی یمنی‌ها در روی زمین و همچنین مقاومت مردم این کشور است. به یاد داریم که چندی پیش دولت بایدن اعلام کرد که فروش سلاح به عربستان را تعلیق می‌کند اما شاهد هستیم که این اقدام همچنان صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، واشنگتن انصارالله را از فهرست تروریستی خارج کرد و این هم صرفاً یک ترفند سیاسی برای وارد کردن انصارالله به مذاکره با عربستان بود. در مقابل یمنی‌ها معتقدند که در ابتدا باید تجاوز عربستان به کشورمان متوقف شود و سپس وارد مذاکرات خواهند شد که این اقدام تاکنون صورت نپذیرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این مسیر عملیات‌های زیادی از سوی یمنی‌ها علیه مواضع عربستان سعودی به وقوع پیوسته است که ریاض هم فهمیده است هزینه این عملیات‌ها برای آنها بسیار زیاد شده است. آنها می‌دانند که انصارالله هنوز با مشت آهنین به جنگ با عربستان نرفته؛ چراکه اگر اینگونه بود، پایتخت عربستان و حتی بسیاری از مراکز حیاتی، حساس و مهم این کشور مورد هدف قرار می‌گرفت. بر این اساس یمنی‌ها کوتاه نخواهند آمد و به خوبی می‌دانند که کدام سناریوی مطرح شده از سوی ریاض و واشنگتن، پروژه فریب است. بر این اساس آنها در حال انسداد سناریوهای پوششی عربستان هستند. آنچه در این میان می‌تواند اوضاع را آرام کند تن دادن سعودی‌ها به آتش بس موقت است که بدون تردید شکننده خواهد بود. حملات یمنی‌ها و بیانیه‌هایی که از سوی ریاض منتشر می‌شود نشان می‌دهد که عربستان احساس خطر کرده و احتمالاً یا مذاکرات یا آتش‌‌بس در یمن را شاهد خواهیم بود.

عربستان سعودی یمن ریاض انصارالله محمد بن سلمان جو بایدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر