کد خبر: 1041256 A

یافته‌های تحقیقات جدید درباره سندرم شایع سربازان در دوره جنگ خلیج‌فارس نشان می‌دهد که علت حقیقی این بیماری آثار مخرب سلاح‌های شیمیائی عراق بوده است.

به گزارش ایلنا به نقل از شفق نیوز، یک مطالعه اخیرا نشان داده است که علت واقعی یک بیماری همزمان با جنگ خلیج فارس ممکن است به دلیل قرار گرفتن سربازان در معرض سلاح‌های شیمیایی عراق باشد و نه به دلیل اورانیوم تخلیه شده چنانکه که قبلا تصور می شد.

این مطالعه که روز پنجشنبه در مجله علمی «نیچر» منتشر شد، اعلام کرد که بیماری که حدود ۲۵۰ هزار نفر از کهنه‌سربازان  آمریکا و انگلیس را مبتلا کرد، به احتمال زیاد به دلیل قرار گرفتن در معرض گاز سارین ایجاد شده است.

در مطالعه مذکور آمده است که سربازان ممکن است پس از اقدام نیروهای آمریکایی و انگلیسی به انهدام انبارهای تسلیحات شیمیایی عراق در طول جنگ خلیج‌فارس در سال ۱۹۹۱ در معرض این گاز سمی قرار گرفته باشند.

این مطالعه یافته‌های قبلی که این بیماری را به مهمات حاوی اورانیوم که برای از بین بردن تانک‌های عراقی استفاده شده بود را رد می‌کند. 

محققان دانشگاه پورتسموث که در این مطالعه جدید شرکت کردند، دریافتند که مبتلایان به این بیماری هیچ اثری از اورانیوم در بدن ندارند.

این نتیجه پس از آن حاصل شد که دانشمندان از یک آزمایش بسیار حساس برای تعیین میزان باقیمانده اورانیوم در ادرار ۱۵۴ سرباز آمریکایی مبتلا به بیماری دوره جنگ خلیج‌فارس استفاده کردند.

در این آزمایش هیچ اثری از اورانیوم تخلیه‌شده در هیچ یک از نمونه‌های ادرار یافت نشد. روش مورد استفاده در این آزمایش ۱۰ برابر حساس‌تر از روش‌های پیشین بود و به همین دلیل دانشمندان اذعان کردند که نتایج غیر قابل انکار است.

سندرم جنگ خلیج‌فارس در برخی از سربازان شرکت‌کننده در جنگ دوم در سال ۱۹۹۱ دانشمندان را دچار سردرگمی کرد، زیرا علائم آن با هیچ یک از علائم بیماری‌ها در آن زمان مطابقت نداشت.

جنگ خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر