کد خبر: 1039972 A

آنتونی بلینکن:

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «‌ان‌پی‌آر» با تکرار برخی ادعاها در خصوص این‌که ابتدا ایران باید به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگردد، گفت که در حال حاضر مسیر دیپلماسی برای تهران باز است.

به گزارش ایلنا، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «‌ان‌پی‌آر» با تکرار برخی ادعاها در خصوص این‌که ابتدا ایران باید به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگردد، گفت که در حال حاضر مسیر دیپلماسی برای تهران باز است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص «راهکار ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌‌ای» گفت که این امر در گذشته محقق شده است. برجام تمامی مسیرهای دسترسی ایران برای تولید مواد شکافت‌پذیر به‌منظور تولید سلاح هسته‌ای را مسدود کرده است.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر از اقدام دولت سابق این کشور در خصوص خروج از برجام ابراز تأسف کرد.

وی ادامه داد: «آمریکا همچنان خواستار تلاش برای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران است».

بلینکن افزود که به اعتقاد وی، هنوز در هر دو طرف -از جمله طرف‌های اروپایی و همچنین روسیه و چین - برای بازگشت به برجام علاقه‌مندی وجود دارد. این نخستین گام ضروری است ولی دیگر کافی نیست چرا که زمان گذشته است.

وی در ادامه گفت: «اگر ایران به اجرای تعهدات باز گردد، ما نیز اقدام مشابهی انجام خواهیم داد. باید روی یک توافقی کار کنیم که طولانی‌تر و مستحکم‌تر از توافق اصلی باشد».

این مقام آمریکایی با تکرار برخی مواضع توجیه‌ناپذیر خواستار افزوده شدن برخی مسائل از جمله برنامه موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور به محورهای توافق جدید شد.

آنتونی بلینکن بازگشت آمریکا به برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر