کد خبر: 1037270 A

«وال استریت ژورنال» گزارش داد

روزنامه «وال استریت ژورنال» با استناد به گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران طرح تولید اورانیوم فلزی را در چارچوب تحقیقات علمی و کار توسعه تجربی برای ساخت سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران،اجرایی کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، روزنامه «وال استریت ژورنال» با استناد به گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران طرح تولید اورانیوم فلزی را در چارچوب تحقیقات علمی و کار توسعه تجربی برای ساخت سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران،اجرایی کرده است.

بر اساس این گزارش، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دولت‌های عضو آژانس را در جریان فعالیت‌های ایران در زمینه کار تحقیقاتی علمی و توسعه تجربی مربوط به تولید اورانیوم فلزی به عنوان هدف اعلام شده ساخت سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران، قرار داده است.

در این بیانیه آمده است: «آژانس هشتم فوریه ۳.۶ گرم اورانیوم فلزی (استفاده شده برای تولید سوخت رآکتور و طی ساخت بمب اتمی) را در کارخانه تولید سوخت در اصفهان امتحان و آزمایش کرده است.»

در ژانویه سال ۲۰۲۱ نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین المللی در وین اعلام کرد که تهران کار تحقیقاتی برای تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده است. این دیپلمات خاطر نشان کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص کارخانه تولید ورقه‌های سوختی مطلع بوده و بازرسی از تمامی بخش‌ها صورت گرفته است.

 

طرح تولید اورانیوم فلزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر