کد خبر: 1031388 A

مقام روس تاکید کرد:

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که اقدامات آمریکا و متحدانش هیچ فرصتی برای حفظ معاهده آسمان‌های باز باقی نگذاشت.

به گزارش ایلنا به نقل از ریا نووستی، «الکساندر گروشکو»، معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که اقدامات آمریکا و متحدانش هیچ فرصتی برای حفظ معاهده آسمان‌های باز باقی نگذاشت.

گروشکو روز گذشته -جمعه- در جمع خبرنگاران گفت: «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا که یک سنگ بنای امنیت اروپا قلمداد می‌شد، تحت ضربه‌های دولت آمریکا پایان یافت، زیرا این کشور مانع متحدان خود برای امضای توافق‌نامه به‌روز‌رسانی این معاهده شد.»

وی افزود: «واشنگتن معاهده موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد را زیر پا گذاشت و اخیرا نیز از معاهده آسمان‌های باز خارج شد. سیاستمداران خوش‌فکر در اروپا و خارج از آن فقط می‌توانند از این تصمیم ابراز تاسف کنند، زیرا همه این اقدامات نه تنها منجر به بهبود اوضاع امنیتی نشده بلکه آن را وخیم‌تر نیز کرده  است.»

گروشکو گفت: «ما در حال حاضر شاهد شاهد استقرار مجدد ساختار رویارویی در جبهه شرقی ناتو هستیم که در دوره جنگ سرد طبیعی نیز حاکم بود.»

وی تاکید کرد که تغییر در وضعیت امنیتی روسیه را ملزم می‌کند تا اقدامات احتیاطی لازم را اتخاذ کند.

وی درباره معاهده آسمان‌های باز گفت: «مشارکت ما در این معاهده مشروط به تمایل آمریکا برای گشودن آسمان خود بود. بنابراین هنگامی که توازن با خروج آمریکا مختل شد، ما چاره دیگری نداشتیم.»

 

 

آمریکا الکساندر گروشکو معاهده آسمان های باز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر