کد خبر: 1023929 A

سی‌ان‌ان:

منابع آگاه گزارش دادند که رئیس‌جمهوری آمریکا به‌رغم هشدار کارشناسان حقوقی و برخی مشاورانش، همچنان به تلاش برای صدور فرمان عفو خود و فرزندانش تلاش می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، چند منبع آگاه گزارش دادند که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به‌رغم هشدار کارشناسان حقوقی و برخی مشاورانش، همچنان به تلاش برای صدور فرمان عفو خود و فرزندانش تلاش می‌کند.

چنانچه ترامپ بتواند خود و فرزندانش را قبل از ترک کاخ سفید مورد عفو قرار دهد، دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نمی‌تواند آنها را مورد پیگرد قضایی قرار دهد.

«ویلیام بار» دادستان کل مستعفی آمریکا پیش از این و در پی انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر تصمیم رئیس‌جمهوری این کشور برای صدور فرمان عفو خود، به وی پیشنهاد کرد که این گزینه را از سر بیرون کند.

«پت سیفلونه» وکیل کاخ‌ سفید نیز موضع مشابهی اتخاذ کرده است.

بار در این راستا به نوشته کارشناسی مربوط به سال ۱۹۷۴ میلادی استناد کرده که طی آن وزارت دادگستری عفو کردن رئیس‌جمهوری از سوی خودش را فاقد وجاهت قانونی دانسته است.

پیش از این منابع آگاه گزارش داده بودند که ترامپ به نزدیکان خود گفته است که تصمیم دارد در روزهای پایانی دوره ریاست‌جمهوری، فرمان عفو خود را صادر کند. وی پس از انتخابات سوم نوامبر، بارها مشاوران خود را در جریان این تصمیم قرار داده است.

این منابع اعلام کرده‌ بودند که رئیس‌جمهوری آمریکا در حال بررسی تاثیرات قانونی و سیاسی صدور این فرمان است.

این یکی از بی‌سابقه‌ترین موارد استفاده از قدرت، توسط یک رئیس‌جمهوری آمریکا است.

دونالد ترامپ عفو ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر