کد خبر: 1018994 A

نگاهی به تحولات جهان در سال ۲۰۲۰/ پرونده دهم: سیاست داخلی آمریکا

کارشناس ارشد مسائل آمریکا گفت: کرونا و آثار آن به علاوه فریبکاری‌های رئیس‌جمهوری و تیمش باعث شد تا اعتماد عمومی از وی سلب شود و نتیجه آن مغلوب شدن در انتخابات ریاست جمهوری بود.

«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس ارشد مسائل آمریکا در تشریح مهمترین وقایع سیاست داخلی آمریکا در سال ۲۰۲۰ در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در سال ۲۰۲۰ سیاست داخلی ایالات متحده در قالب چندین محور مهم قابلیت تحلیل دارد. ماجرای استیضاح «دونالد ترامپ» که توسط دموکرات‌ها کلید خورد در ابتدای این سال، به سرتیتر تمام رسانه‌های دنیا تبدیل شد. آنها با استناد به اظهارات شهود و اسناد موجود، اعلام کردند که ترامپ از قدرت سوء استفاده کرده است و همین مسأله بحث استیضاح وی را سرعت بخشید. در نهایت مجلس سنا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را داشتند، ترامپ را تبرئه کرد و او در کاخ سفید باقی ماند.

محاصره ترامپ توسط کرونا

وی ادامه داد: پس از استیضاح، پاندمی کرونا و ظهور این ویروس مرگبار در ایالات متحده دومین اتفاق مهم در سال ۲۰۲۰ بود. ترامپ و تیمش سعی کردند با پنهانکاری، وحشت عمومی را تا حدودی آرام کنند اما اخبار، تصاویر و ویدئوهایی که توسط رسانه‌ها منتشر شد، کار را به جایی رساند که بهار سال جاری انتقادها به وی در مورد مقابله با این ویروس افزایش پیدا کرد. در تابستان ما شاهد آن بودیم که اوج بحران کرونا در دو حوزه سلامت و بیکاری ترامپ را به شدت تحت انتقادهای گسترده قرار داد و بسیاری معتقدند که حتی ادامه این روند و انتقادها از وی بر سر مسأله مدیریت کرونا موجب باخت او در انتخابات سوم نوامبر شد.

نژادپرستی و شکست در انتخابات  

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: موضوع دیگر که انتقادهای زیادی را به ترامپ وارد کرد، بحث مرگ جورج فلوید، شهروند سیاهپوست در ایالات متحده توسط پلیس این کشور بود. مرگ او موجب به راه افتادن تظاهرات گسترده و در نهایت رخ دادن درگیری‌های بی‌سابقه در این کشور شد که این موضوع هم در تابستان امسال به اوج خود رسید. تنش‌ها در آمریکا با به راه افتادن «جنبش جان سیاهان اهمیت دارد»، به نوعی باعث شد تا دونالد ترامپ با مشکلات عدیده‌ای در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ مواجه شود. بر این اساس معتقدم که چهار علت باعث شد تا ترامپ در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری مغلوب شود که به نظرم باخت او را باید مهمترین رویداد سال ۲۰۲۰ میلادی دانست؛ نخست بحث کرونا و ابعاد مختلف آن اعم از آسیب جامعه در خاک ابرقدرت دنیا بود.

وی افزود: دلیل دوم سوء مدیریت و عدم وجود فرماندهی واحد برای حفظ اقتصاد این کشور در زمان پاندمی کرونا به حساب می‌آید. سوم، فریبکاری ترامپ و امیدهای واهی او به حفظ وضعیت اقتصاد کشور که نارضایتی‌های گسترده را به وجود آورد و در نهایت موضوع چهارم، نارضایتی دولت پنهان آمریکا از ترامپ بود که شامل نظامیان، جامعه اطلاعاتی و رسانه‌های این کشور است. توجه داشته باشید که نژادپرستی در سال ۲۰۲۰ و موضوع برخورد با سیاهپوستان توسط پلیس این کشور به نوعی در دو تا سه دهه اخیر بی‌سابقه بوده و موجب خراب شدن وجهه آمریکا و بالاخص ترامپ و جمهوری‌خواهان شد. معتقدم در سال گذشته میلادی ما شاهد یک دوقطبی به شدت قوی در ایالات متحده بودیم و خشم پنهان در جامعه این کشور به مانند یک آتشفشان بیرون ریخت و اوضاع را بر ضد ترامپ رقم زد. از سوی دیگر، توجه داشته باشید که در این مدت هدایت افکار عمومی از دست رسانه‌ها خارج شده بود اما به هر ترتیب اتفاق‌هایی که در عرصه اجتماعی و سیاست‌های داخلی آمریکا رخ داد در زمان بیل کلینتون یا بوش پسر به هیچ وجه نمایان و ظاهر نشد.

تازیانه ترامپ بر ساختار سیاسی

ابوالفتح در پایان خاطرنشان کرد: اتفاق دیگری که در سال گذشته میلادی و تا همین چند روز پیش به اشکال مختلف رخ داده است، سر باز زدن ترامپ از پذیرش نتیجه انتخابات سوم نوامبر آمریکا است. او همچنان معتقد است که در انتخابات تقلب شده و به دنبال آن است تا اوضاع و احوال کشور را به هم بریزد، اما به هر ترتیب انتقال قدرت در آمریکا روز ۲۰ ژانویه انجام خواهد شد و ترامپ صرفاً در حال کارشکنی است. این اقدامات او به نظرم راه به جایی نمی‌برد و بعید می‌دانم که تا ۱۷ روز آینده او بتواند دست به کارهای عجیب و غریب بزند. توجه داشته باشید که برای ترامپ کارنامه پرافتخار، بسیار ارزشمند است و او نمی‌خواهد در روزهای آخر کارنامه خود را با مشکلات جدی مواجه کند. بر این اساس معتقدم بحث جنگ در خاورمیانه که چند روزی است بالا گرفته اساساً رخ نخواهد داد مگر آنکه ترامپ و اطرافیانش به دنبال خلق سناریوی خطرناک و جدید دیگری باشند.

کرونا جو بایدن دونالد ترامپ استیضاح ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا جورج فلوید انتخابات سوم نوامبر آمریکا جنبش جان سیاهان اهمیت دارد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر