کد خبر: 1015206 A

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، اصلاحات پیشنهادی دیگری برای تغییر بودجه کمکی به مردم را سد کرده و مانع اجرای خواسته‌های رئیس‌جمهوری این کشور شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، اصلاحات پیشنهادی دیگری برای تغییر بودجه کمکی به مردم را سد کرده و مانع اجرای خواسته‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور شدند.

بودجه کمکی ۹۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد و به همراه لایحه بودجه فدرال به ارزش یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار به تصویب رسیده بود. هر دو حزب بعد از مدت‌ها چانه‌زنی توانسته بودند بر سر جزییات هر دو لایحه بودجه به توافق برسند. اما خواسته‌های ترامپ که تازه بعد از پایان تصویب بودجه مطرح شد، باعث شد که سرانجام این دو لایحه به ابهام برود.

بنا به آنچه که در بودجه کمکی آمده، اکثر شهروندان و مهاجران قانونی، مبلغ ۶۰۰ دلار بابت کمک خرج از دولت می‌گیرند. دموکرات‌ها می‌خواستند دولت کمک بیشتری به مردم بکند و جمهوری‌خواهان برای کمک کوچک‌تری می‌جنگیدند. اما در نهایت با پیشنهاد وزیر دارایی عدد ۶۰۰ دلار به تصویب رسید.

ترامپ که در ماه‌های اخیر بیشتر توجهش به انتخابات ریاست‌جمهوری بود و عملا چندان کاری به مذاکرات مربوط به لایحه بودجه نداشت، روز چهارشنبه خواهان افزایش کمک نقدی به نفری دو هزار دلار شد. او همچنین گفت که باید کمک خارجی آمریکا به کشورهای دیگر قطع شود و به مردم خود آمریکا پول پرداخت شود.

بخش عمده‌ای از اعضای حزب دموکرات با پیشنهاد افزایش کمک نقدی به مردم موافق بودند. اکثر جمهوری‌خواهان اما با رئیس جمهوری هم‌حزبی خود در این زمینه اختلاف نظر داشتند.

دونالد ترامپ، تهدید کرده، در صورتی که تقاضایش عملی نشود، هر دو لایحه را وتو می‌کند. در صورتی که چنین شود، گروه زیادی از مردم آمریکا که حالا روزگارشان از محل حقوق بی‌کاری می‌گذرد در شب سال نو بدون پول می‌مانند.

همه‌گیری ویروس کرونا منجر به تعطیلی بسیاری از کسب و کارها در آمریکا شد.

یکی دیگر از آسیب‌های جانبی امضا نشدن لایحه بودجه کمکی این است که مستاجرهایی که قادر به پرداخت اجاره نبوده‌اند ممکن است که صاحب‌خانه‌ها برایشان حکم تخلیه بگیرند.

در جلسه‌ای که روز پنجشنبه در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد، دموکرات‌ها پیشنهاد دادند که به خواسته ترامپ رقم پرداختی به مردم به دوهزار دلار افزایش یابد. جمهوری‌خواهان با این پیشنهاد مخالفت کردند. جمهوری‌خواهان هم متقابلا پیشنهاد دادند که به خواست ترامپ، کمک‌های خارجی قطع شود. حالا نوبت به دموکرات‌ها بود که جلوی تغییر این بخش از لایحه را بگیرند.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، تصمیم دارد که در روز دوشنبه جلسه دیگری تشکیل دهد و بار دیگر پیشنهاد دو هزار دلاری ترامپ را به رای بگذارد.

او همچنین می‌خواهد لایحه بودجه موقت را به رای بگذارد که از تعطیلی دولت آمریکا جلوگیری کند.

 

کنگره آمریکا دونالد ترامپ بودجه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر