کد خبر: 1015043 A

دولت قطر ‌ شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل را در جریان نقض حریم هوایی این کشور توسط چهار جنگنده بحرینی قرار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رسمی قطر (قنا)، دولت قطر امروز -پنج‌شنبه- به شورای امنیت و «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که چهار جنگنده بحرین حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند. 

در این گزارش آمده است که جنگنده‌های بحرینی چهارشنبه ۹ دسامبر ۲۰۲۰ حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند. 

«علیا احمد بن یوسف آل ثانی»، نماینده دائم قطر در سازمان ملل نامه‌ای را مبنی بر اخطار رسمی کشورش درباره اقدام نقض‌آمیز جنگنده‌های بحرین به گوترش و «جیری ماتجلا»، رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارسال کرده است.

دولت قطر در این نامه اقدام جنگنده‌های بحرینی را که نقض حاکمیت قطر و تهدید امنیت منطقه به شمار می‌رود به شدت محکوم و تاکید کرده است که این تخلفات با تعهدات دولت بحرین بر اساس قانون بین‌المللی در تناقض است و تنش در منطقه را که بحرین به عنوان یکی از کشورهای محاصره‌کننده علیه قطر در آن نقش دارد، تشدید می‌کند. 

دولت قطر هشدار داده که هواپیماهای نظامی بحرین پیشتر نیز حریم هوایی قطر را نقض کرده و تکرار چنین حوادثی نقض آشکار قوانین سازمان ملل است و نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد. 

دوحه از بحرین خواسته است که از چنین اقدامات تحریک‌آمیز و غیر‌مسئولانه‌ای خودداری کرده و به منشور سازمان ملل و قانون بین‌المللی و احکام دیوان بین‌المللی دادگستری پایبند باشد. 

 

 

 

سازمان ملل قطر جنگنده های بحرین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر