کد خبر: 1002744 A

تحلیلگر سیاسی عرب در گفت‌وگو با ایلنا :

نویسنده و تحلیلگر لبنانی تاکید کرد که پاسخ ایران به ترور دانشمندان هسته‌ای فراتر از شیوه مقابله به مثل بوده و همیشه ماهیت استراتژیک داشته که با مسیر و اهداف ترورها سروکار دارد، نه با یک عملیات واحد.

«هادی قبیسی» نویسنده و تحلیلگر لبنانی، درباره جنایت ترور شهید «محسن فخری‌زاده»، دانشمند هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: ترور دانشمندان از وجود جنگ مغزها خبر می‌دهد که از حوزه‌های نظامی به حوزه‌های علمی منتقل شده است. ترور همچنین نشان‌دهنده رقابت واقعی در سطح تکنولوژی است و بیانگر موفقیت برنامه‌های استراتژیکی است که ایران برای توسعه کشور وضع کرده و آن را در مسیر رقابت با قدرت‌های بزرگ قرار داده است.

مسأله ترور نشان‌دهنده ترس غربی‌ها و اسرائیل از موفقیت ایران است

قبیسی افزود: از طرف دیگر مسأله ترور نشان‌دهنده ترس غربی‌ها و اسرائیل از موفقیت پروژه اسلامی شرقی در ایران و در رقابت با استبداد غرب به رغم محاصره ۴۰ ساله علیه این کشور است و اکنون نژاد پرستان غربی و یهود، ترور دانشمندان را جایگزین این رقابت کرده‌اند.

ترامپ از هرگونه تنش برای باج‌خواهی به منظور ابقا در قدرت استقبال می‌کند

وی گفت: در مفهوم سیاست آنی نیز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی  تلاش می‌کنند همه گزینه‌های احتمالی را در مرحله انتقالی و پیش از روی کار آمدن «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب به کار گیرند تا به هر دستاورد ممکنی دست یابند.این امکان نیز تا حد معقولی وجود دارد که اسرائیل، آمریکا و عربستان به دلایل استراتژیک مرتبط با تغییرات احتمالی در سیاست آمریکا توسط بایدن در منطقه غرب آسیا و نیز تلاقی آن با تلاش ترامپ برای حفظ قدرت در صورت بروز جنگ در این منطقه به دنبال جنگ‌افروزی باشند، چرا که در صورت وقوع جنگ، آمریکا ناگزیر در آن مشارکت کرده و ترامپ از این شرایط برای باج‌خواهی به منظور ابقا در قدرت استفاده می‌کند.

در سطح تصمیم‌گیری برای انجام این جنایت فجیع، هماهنگی وجود داشته است

وی درباره نقش آمریکا و اسرائیل در این جنایت فجیع گفت: به نظر می‌رسد که در سطح تصمیم‌گیری برای انجام این ترور هماهنگی وجود داشته است، اما در سطح اجرا، عوامل ترور از گروه منافقان داخلی هستند، زیرا برای آمریکا یا رژیم صهیونیستی اعزام عناصر تروریستی خود برای انجام عملیاتی در داخل خیابان‌های ایران دشوار است، به ویژه اینکه این عملیات صرف انفجار بمب نبوده و با درگیری و تیراندازی همراه بوده است که این موضوع، تیم عملیات تروریستی را در معرض خطر شناسایی و دستگیری قرار می‌دهد.

پاسخ ایران به جنایت‌های مشابه، همواره مبتنی بر عقلانیت بوده و ماهیت استراتژیک داشته است

قبیسی درباره پاسخ ایران به این جنایت گفت: امکان گمانه‌زنی تنها از طریق پاسخ‌های پیشین ایران به ترورهای مشابه وجود دارد، زیرا جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه از طریق روش مقابله به مثل یعنی انجام ترورها یا عملیات تاکتیکی پاسخی نداده و  پاسخ این کشور همیشه همواره مبتنی بر عقلانیت بوده و ماهیت استراتژیک داشته که با مسیر ترورها سروکار دارد، نه با یک عملیات واحد. اهداف نهفته در پاسخ ایران به شکست رساندن برنامه ترورهاست. همه این ترورها هدف کلی و واحدی را دنبال می‌کنند و آن به تأخیر انداختن یا ایجاد اختلال در برنامه‌های توسعه انرژی هسته‌ای و تسلیحاتی ایران است. پاسخ استراتژیک ایران افزایش تخصیص منابع و تلاش برای توسعه و تسریع رشد این بخش‌ها است.

ترورها بر برنامه هسته‌ای ایران تأثیرگذار نیست

وی در ادامه افزود: بنابراین چنین ترورهایی بر برنامه هسته‌ای ایران که به صنعتی بومی تبدیل شده اثرگذار نخواهد بود و چنانکه ذکر شد، به عکس تاثیر مثبت بر این روند خواهد داشت، زیرا باعث افزایش اعتقاد مردم، و مقام‌های مسئول نسبت به اهمیت این صنعت و نقش تأثیرگذار آن در قرار دادن ایران در خط رقابت با کشورهای بزرگ و مقابله با رژیم‌های هژمونیک در جهان خواهد شد.

ترور دانشمندان، مردم ایران را در مقابله با استبداد غرب متحدتر می‌کند

این تحلیلگر لبنانی تاکید کرد که ترور دانشمندان، مردم ایران را در مقابله با استبداد غرب که دستش به خون دانشمندان ایرانی آغشته است، متحدتر می کند.

وی درباره گزارش «اگنس کالامار»، گزارشر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه گفت: بیانیه‌های بین‌المللی در مورد ترورها مسبوق به سابقه است. ما بیانیه شورای حقوق بشر را در محکومیت ترور شهیدان «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» نیز مشاهده کردیم.

کشورهای غربی تلاش می‌کنند خود را از ایستادن در کنار سیاست خصمانه آمریکا علیه ایران تبرئه کنند

قبیسی در پایان افزود: به اعتقاد من کشورهای غربی تلاش می‌کنند خود را از ایستادن در کنار سیاست خصمانه آمریکا علیه ایران تبرئه کنند تا خود را به عنوان گزینه‌ای برای مذاکره یا به عنوان یک طرف جایگزین یا مستقل معرفی کنند.

ترور شهید «محسن فخری‌زاده»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر