کد خبر: 1001339 A

نماینده عالی شورای امنیت و سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به تغییر موضع ترکیه طی روزهای آینده ابراز امیدواری کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «جوزپ بوررل»، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیت ابراز امیدواری کرد که ترکیه طی روزهای آینده موضع خود و رفتارهای اخیرش را تغییر دهد. 

بورل تاکید کرد که همچنان منتظر است تا پیش از نشست اتحادیه اروپا در روزهای ۱۰ و ۱۱ دسامبرآینده  آنکارا سیگنال های مثبتی به اتحادیه ارسال کند.

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه رفتارهای ترکیه را به ویژه در دریای مدیترانه بررسی و تصمیم مناسب را درباره روابط با آن اتخاذ خواهند کرد. 

بر اساس این گزارش، اروپایی‌ها روی دو مسیر کار می‌کنند که با تصمیمات دولت ترکیه طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

این دو مسیر یا مبتنی بر گفت‌و‌گوی مثبت بین دو طرف بوده یا مبتنی بر اتخاذ اقدامات و محدودیت‌ها در صورت ادامه رفتارهای تحریک‌آمیز خواهد بود.

«لوئیجی دی مایو»، وزیر امور خارجه ایتالیا امروز -چهارشنبه- با اشاره به رشد روزافزون نقش ترکیه در شرق مدیترانه توضیح داد که این موضوع نه‌تنها بر دارایی های سیاسی در لیبی، بلکه در قبرس، عراق و سوریه و به طور کلی در مورد همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه انرژی تاثیر خواهد گذاشت. .

وی افزود: «اگر ترکیه ارزش‌ها و منافع مشترک با کشورهای شرق مدیترانه  دارد، باید سهمی ملموس در حفظ یک ساختار پایدار، ایمن و قابل‌پیش‌بینی در منطقه داشته باشد.»

 

اتحادیه اروپا اتخادیه اروپا موضع ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر