کد خبر: 999334 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان بوشهر گفت: استفاده درست از وسایل گاز سوز یک ضرورت دائمی بویژه در فصول سرد سال به شمار می رود.

عباسی رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت: برای کاهش خطرات جانی و مالی، ضروری است شهروندان در استفاده صحیح از وسایل گاز سوز در منازل نکات ایمنی را رعایت کنند.

عباسی افزود: در صورت رعایت نکات ایمنی در نصب و استفاده وسایل گاز سوز می‌توان از هرگونه حادثه و اتفاق ناگواری جلوگیری کرد.

وی حصول اطمینان از درست کار کردن وسایل گاز سوز را نکته ای قابل توجه دانست و ادامه داد: مصرف کنندگان باید حتما وسایل گازسوز خود را به متخصصین امر و بازرسین جهت کنترل و رفع عیب نشان دهند.

وی افزود: مشترکین می بایست از سلامت و استاندارد بودن دودکش و بخاری اطمینان حاصل کنند و با دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از خطر نشت گاز پیشگیری به عمل آورند.

عباسی با بیان اینکه شهروندان قبل از نصب بخاری با رعایت نکاتی ساده می توانند از بروز حوادث جلوگیری کنند؛ ابراز داشت: آویختن وزنه ای نسبتاً سنگین به داخل دودکش و هدایت آن از دهانه خروجی دودکش به طبقات پایینی یکی، از راه‌های پیشنهادی برای کسب اطمینان از باز بودن مسیر لوله است.

 وی یکی دیگر از روش‌های صحیح برای کسب اطمینان از نصب وسیله گازسوز را لمس دودکش وسیله گازسوز اعلام کرد و افزود:  به منظور کسب اطمینان از کارکرد صحیح وسیله گازسوز، لوله بخاری خود را لمس کنید  و درصورتی که گرمای آنرا احساس نکردید، فورا بخاری را خاموش و اشکال را برطرف کنید چرا که دودکشِ سرد؛ زنگ خطری است که نشان می دهد گازهای سمی وسیله گازسوز در خانه شما در حال انتشار است.

عباسی در ادامه افزود: طـول شیلنگ گاز نباید حداکثر از 120 سانتیمتر بیشتر باشد. استفاده از شیلنگ های بلند برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از این کار خودداری کرد.

سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی‌قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت هاست. حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از نشانه‌های اولیه مسمومیت در افراد به شمار می رود. چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

یکی از نکات بسیار ساده ای که خطرآفرین است؛ قرار گرفتن پرده، لباس، رختخواب، ظروف پلاستیکی و سایر اشیای قابل اشتعال در مجاورت بخاری است که می تواند سبب وقوع آتش سوزی در منزل شود.

شعله های آبی گاز به همان میزان که ما را در فصل سرما گرم و محیط را برایمان آرام بخش می کند به همان اندازه نیز می تواند تهدید کننده جان و مال‌مان باشد و از این رو در استفاده از دستگاه های گازسوز رعایت نکات ایمنی نباید فراموش شود.

بوشهر مصرف گاز نكات ايمني شركت گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر