کد خبر: 937868 A

روایت یک کارگزار از پشت پرده تایید نشدن معاملات امروز فولاد در بورس کالا؛

بازهم شاهد ابطال معاملات فولاد در بورس کالا بودیم؛ رویدادی که در نگاه اول مقصر آن بورس کالاست که به عنوان بازاری شفاف و رقابتی باید اجازه کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا را دهد اما پیگیری های ما از یکی از کارگزاران بورس، پرده از ماجرای این ابطال ها برمی دارد.

به گزارش ایلنا، به گفته این کارگزار، متهم ردیف اول این ابطال ها، معاونت معدنی وزارت صمت است که به جاى توجه ویژه به بازار فولاد در سال جهش تولید، به لجبازی با بورس پرداخته و به کلی نظارت خود برای عرضه کافی و مستمر فولادسازان در بورس را برداشته است.

این کارگزار می گوید: داستان به اوایل ماه خرداد برمی گردد که داریوش اسماعیلی به دلیل دخالت های بی اساس و ابطال مستمر معاملات، با اعتراض گسترده فعالان صنعت فولاد مواجه شد و مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت نیز مسوولیت او را برای تنظیم بازار به معاونت امور صنایع واگذار کرد. همین اتفاق کافی بود تا اسماعیلی روی دور لجبازی بیفتد و کلیه امور نظارتی وزارت صمت در خصوص رعایت کف عرضه در بورس را مختل کند.

این کارگزار که نخواست نامش فاش شود، گفت: در روزهای اخیر نیز که شاهد تایید نشدن معاملات فولاد در بورس هستیم، اتفاقا برخلاف «ابطال های گذشته» رویدادی منطقی در حال جریان است، چراکه فولادسازان بزرگ نیز از غفلت و لجبازی وزارت صمت استفاده کرده و عرضه های محدودی را روانه بورس می کنند؛ هم زمانی این اتفاق با جهش نرخ دلار نیز مزید بر علت شده تا قیمت ها در بورس به شیوه ای ناعادلانه و حتی بالاتر از نرخ های جهانی کشف شود؛

در اینجا آیا بورس باید نرخ های مصنوعی فولاد را تایید کند؟

چگونه می شود که وزارت صمت براساس لجبازی یک شخص (معاون وزیر)، کلیه نظارت های خود بر عرضه محصولات فولادی را برداشته است؟

جالب اینجاست که اخبار چند روز گذشته بر لزوم عرضه های کافی در بورس برای تعادل بازار تاکید دارد اما هیچ نظارتی بر عرضه فولادسازان صورت نمی گیرد.

بورس کالا پشت پرده تنظیم بازار صنعت فولاد فولاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر