سرخط خبرها:
کد خبر: 886235 A

یک کارشناس ارشد حسابرسی:

یک کارشناس ارشد حسابرسی گفت: با توجه به نوع فروش انحصاری وکیوم باتوم توسط شرکت پالایش نفت اصفهان به نفت جی، قیمت منصفانه فروش رعایت نمی‌شود و عملا به قیمتی کمتر از قیمت منصفانه فروخته می‌شود.

به گزارش محمد نوحی، کارشناس ارشد حسابرسی با اشاره به این که مدت‌ها است که در بین فعالان پایین دستی صنعت نفت و تولید کنندگان قیر این نگرانی و مسئله  وجود دارد که شرکت پالایش نفت اصفهان، وکیوم باتوم تولیدی‌اش را در بورس کالا طی قرارداد پرمیوم با قیمتی ارزان‌تر به شرکت نفت جی‌ می‌فروشد، گفت: این شیوه و رویکرد شرکت پالایش نفت اصفهان دو اشکال ایجاد می‌کند. مهم‌ترین اشکال این است که «ارزش منصفانه فروش» مشخص نیست. در واقع وکیوم باتوم پالایشگاه نفت اصفهان به قیمت منصفانه فروخته نمی‌شود.

این کارشناس ارشد حسابرسی ادامه داد: دومین اشکال این است پالایشگاه اصفهان عملا عمده محصولش را به شرکت نفت جی می‌فروشد. یعنی عملا نوعی انحصار در فروش شکل گرفته است.

نوحی تاکید کرد: با توجه به نوع فروش انحصاری وکیوم باتوم توسط شرکت پالایش نفت اصفهان به نفت جی، قیمت منصفانه فروش رعایت نمی‌شود و عملا به قیمتی کمتر از قیمت منصفانه فروخته می‌شود. این در حالی است که هیئت مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان موظف است صرف و صلاح شرکت و حداکثر شدن سود قانونی و مشروع را در نظر بگیرد.

وی اظهار داشت: پذیرش این نوع معاملات در بورس کالا نیز محل اشکال است، چون بورس کالا باید محلی برای رقابت و کشف قیمت باشد و با پذیرش این قبیل معاملات، ماموریت اصلی بورس کالا انجام نمی‌شود. بورس کالا محلی است که بر اساس عرضه و تقاضا، قیمت واقعی یک کالا مشخص می‌شود.

اصفهان بورس کالا پالایش رقابت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر