کد خبر: 826083 A

حسین شیرزاد خبرداد:

معاون وزیر جهاد کشاورزی از خرید توافقی زعفران با همراهی بورس کالای ایران خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته و همکاری بانک کشاورزی مقرر شده تا خط اعتباری قابل ملاحظه‌ای در راستای خرید توافقی زعفران به منظور تأمین به هنگام منابع مالی اتحادیه ‌های متقاضی خرید فراهم آید.

به گزارش ایلنا، حسین شیرزاد رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در راستای حمایت از تولید کنندگان و رصد مداوم بازار و پایش مستمر قیمت زعفران با شروع فصل برداشت به ویژه در مراکز اصلی تولید نظیر استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، خرید توافقی این محصول در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور قرار گرفته تا اقدامات عوامل واسطه و سودجو در بازار، قیمت زعفران را با شیب کاهنده و غیر منصفانه روبه‌رو نسازد.

وی افزود: در حال حاضر تجهیز منابع مالی لازم برای ورود گسترده تر در بازار زعفران به کمک شبکه تعاونی‌های روستایی کشور در مرحله نهایی قرار دارد و با همکاری بانک کشاورزی مقرر شده تا خط اعتباری قابل ملاحظه‌ای در راستای خرید توافقی این محصول به منظور تأمین به هنگام منابع مالی اتحادیه‌های متقاضی خرید فراهم آید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: شبکه تعاون روستایی استان خراسان رضوی به عنوان قطب اصلی تولید می‌تواند ضمن همکاری با بورس کالای ایران و با ورود مؤثر در بازار زعفران، ضمن ایجاد تعادل نسبی و جلوگیری از تغییرات نامتعارف در بازار در تلاش است تا کشاورزان را با بازارهای جدید ایجاد شده در حوزه زعفران نظیر گواهی سپرده کالایی و معاملات آتی بورس کالا آشنا کند تا فروش زعفران به منصفانه ترین قیمت توسط خود کشاورز و بهره مندی آنها از سود واقعی محصول حاصل شود.

گفتنی است، محمدرضا اورانی  رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز به تازگی در جلسه هم اندیشی زعفران در تربت حیدریه اعلام کرده بود که یکی از راهکارهای مهم در حمایت از زعفرانکاران اجرای طرح خرید توافقی زعفران به کمک سازمان تعاون روستایی است.

همچنین سعید باستانی رییس فراکسیون زعفران مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه اجرای طرح خرید توافقی زعفران به سود همه ذی نفعان بازار است، گفت: اراده ما بر آن است که در سال زراعی جدید این طرح را با همکاری بانک کشاورزی با جدیت دنبال کنیم تا حمایتی اصولی از زعفران کاران رقم بخورد.

 

بورس کالا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر