کد خبر: 254847 A

نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون ۳۲۲ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.

حامد سلطانی‌نژاد با بیان این مطلب گفت: با صدور ۹ کد سهامداری در بهمن ماه امسال، تعداد سهامداران خارجی که موفق به اخذ کد سهامداری در بازار سرمایه ایران شده‌اند به ۱۰۶ کد رسید.

به گزارش ایلنا، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) افزود: سهامدارانی از انگلیس، افغانستان(۴ نفر) و کویت و چین(هر کدام ۲ نفر) ماه گذشته پس از پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کدهای سهامداری خود را دریافت کردند و به جمع سهامداران بازار سرمایه ایران ملحق شدند.

وی خاطر نشان کرد: نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون ۳۲۲ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: آمار‌ها نشان می‌دهد روند ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران در سال ۹۳ رشد چشمگیری داشته است به طوریکه از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه، تعداد ۱۰۶ سرمایه گذار خارجی از کشورهای انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، چین، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، هنگ کنگ، عراق، پاکستان، سوریه، کویت و افغانستان وارد بازار سرمایه کشورمان شده‌اند.

مدیرعامل سمات اظهار داشت: دراین فهرست، نام ۲۵ ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می‌شود که این امر بیانگر افزایش حضور ایرانیان مقیم خارج از کشور در بازار سرمایه است.

وی از تشکیل کمیته سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه خبر داد و گفت: بدون تردید با اصلاح برخی مقررات و راه اندازی رسمی سامانه جدید پس از معاملات، شرایط برای ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه کشورمان تسهیل خواهد یافت.

آفریقای جنوبی ایران ترکیه چین رشد سرمایه سرمایه گذاران سرمایه گذاری سوریه لبنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر