سرخط خبرها:
کد خبر: 999554 A

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که چند سال اخیر در ایران ایجاد شده، کتابخوانی و ایجاد فرهنگ مطالعه کتاب است. بسیاری از بزرگان بر این باورند که کشورهای توسعه یافته، به دلیل مطالعه روزمره کتاب پیشرفت کرده‌اند. به همین دلیل، افزایش سرانه مطالعه مردم ایران می‌تواند به رشد کشور در تمامی زمینه‌ها کمک کند.

جالب است بدانید که میانگین مطالعه در ایران (بدون زمان خواندن قرآن، مفاتیح و روزنامه) کمتر از 2 دقیقه در روز است. به همین دلیل، موسسه‌هایی در تلاش هستند که مردم را به کتابخوانی علاقه‌مند کنند و سرانه مطالعه را افزایش دهند. در این مقاله قصد داریم مرتا (مرکز رشد و تعالی آیندگان ایرانیان) را که در زمینه کتاب و کتابخوانی فعالیت می‌کند را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

زمینه‌های فعالیت مرتا

مرتا در زمینه‌های مختلفی مثل تندخوانی، کتابخوانی، معرفی کتاب، توسعه فردی، موفقیت و ... فعالیت می‌کند. در ادامه به صورت تخصصی در مورد زمینه‌های فعالیت این کسب و کار اینترنتی صحبت می‌کنیم.

کتاب و کتابخوانی

اصلی‌ترین زمینه فعالیت مرتا، کتاب و کتابخوانی است. یعنی تمامی فعالیت‌شان مرتبط با کتاب است. مرتا تمامی تلاش خود را می‌کند که میانگین سرانه مطالعه ایران را افزایش دهد. خوشبختانه تا به حال توانسته بسیاری از افراد را تبدیل به کتابخوان حرفه‌ای کند. طوری که آنها از مطالعه کتاب لذت ببرند.

اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که "آیا مطالعه کتاب، لذت دارد؟" احتمالا هم با خود فکر می‌کنید که "کتاب فقط باعث خواب‌آلودگی می‌شود!". اما این اصلا درست نیست! دلیل آن هم ندانستن راه درست برای مطالعه کتاب است. با پیروی از روش‌های صحیح مطالعه می‌توان از کتاب خواندن لذت برد. سید محمد حسینی، به عنوان بنیان گذار مرتا، در سری پادکست‌ها و برنامه رادیویی ماه رمضان، موضوعاتی را با عنوان "لذت مطالعه" مطرح کرده که مطالعه آن برای شما، خالی از لطف نیست.

تندخوانی

شاید با تندخوانی آشنا نباشید یا حداقل اطلاعات کافی در مورد آن نداشته باشید. اگر سوال شما این است که "تندخوانی چیست؟"، طبق مقاله مرتا، تندخوانی یعنی:

آنچه در جامعه به عنوان تندخوانی تدریس و ترویج می‌شود نگاه مکانیکی به خواندن است. اما راز پنهان تندخوانی، صرفه‌جویی و بهینه‌سازی زمان در خواندن است. سرعت مطالعه خوب است و پیشرفت هم می‌کنید. اما اصل بر بیشتر کتاب خواندن است. سرانه مطالعه با بالارفتن سرعت مطالعه افزایش نمی‌یابد بلکه با بیشتر کتاب خواندن ما رشد می‌کند.

مرتا یکی از بزرگترین برگزار کنندگان دوره تندخوانی در ایران است. دوره‌ها و کارگاه‌های آن‌ها یکی از بهترین کارگاه‌های کتابخوانی و تندخوانی در ایران است. دوره‌های تندخوانی مرتا با عنوان دوره قدرت مطالعه در تمام استان‌ها ( تهران، کرج، اصفهان، اهواز، قم، مشهد و... ) برگزار می‌شود. البته مرتا مدعی است که دوره قدرت مطالعه فقط محدود به آموزش تندخوانی نمی‌شود! در مصاحبه‌ای با سید محمد حسینی، بنیان گذار مرتا، متوجه شدیم که دوره قدرت مطالعه فراتر از آموزش تندخوانی است و تندخوانی فقط بخشی از آن را شامل می‌شود. دوره قدرت مطالعه، شامل 4 بخش می‌شود که آموزش تندخوانی فقط 1 سطح از آن است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله "سطوح مطالعه" از مرتا را مطالعه کنید. در این مقاله، مرتا روش های مطالعه را به صورت کاملا رایگان آموزش داده.

در تصویر زیر، کتاب قدرت مطالعه که سید محمد حسینی نویسنده آن است را مشاهده می‌کنید:

کتاب آموزش تندخوانی مرتا

معرفی کتاب

در بخش معرفی کتاب (کتابگردی) شما می‌توانید خلاصه و معرفی انواع کتاب‌ها را مطالعه کنید. مرتا در این باره نوشته است:

کتابگردی موثرتر از معرفی کتاب است. چون معرفی کتاب نوعی تجویز سلیقه‌ای است و سلیقه انسان‌ها با هم متفاوت است. در این مقالات، مجموعه‌ای از کتاب‌های خوب را می‌بینید که از میان آن‌ها هر کتابی را که پسندیدید و فکر می‌کردید که برای شما مفید است می‌توانید خریداری یا شما نیز به دیگران معرفی کنید.

در این بخش شما می‌توانید خلاصه انواع کتاب‌ها را مطالعه کنید. مانند:

 • کتاب تئوری انتخاب
 • کتاب مهره حیاتی
 • و ...

مرتابلاگ

مرتابلاگ، بخشی از وبسایت مرتا است که تا کنون بیش از 190 مقاله در آن منتشر شده است! یعنی شما می‌توانید به راحتی به مقالات بسیاری در مورد کتاب و کتابخوانی دسترسی داشته باشید. این مقالات در قالب 8 دسته بندی، تقسیم شده اند. دسته‌بندی‌های مقالات مرتابلاگ شامل موارد زیر می‌شود:

 1. کتابخوانی
 2. کتابگردی (معرفی کتاب)
 3. مهارت های تقویت ذهن و حافظه
 4. مهارت های تمرکز
 5. مهارت های تندخوانی
 6. مهارت های شغلی (رشد فردی)
 7. مهارت های مطالعه و یادگیری
 8. موفقیت

ما مرتابلاگ را با مقاله "+100 جمله زیبا در مورد کتاب و کتابخوانی از بزرگان و کتابخوانان" می‌شناسیم. اما جالب است بدانید مرتابلاگ فقط در این مقاله خلاصه نمی‌شود. بسیاری از مقالات مرتا همینقدر عالی نوشته شده‌اند اما دیده نشده‌اند! پس پیشنهاد می‌کنیم تمامی مقالات این وبسایت را نیز مطالعه کنید.

نتیجه گیری: چرا مرتا بهترین و بزرگترین رسانه کتابخوانی و تندخوانی کشور است؟

همانطور که گفته شد، مرتا تخصصی‌ترین وبسایت کتاب و کتابخوانی در ایران است. این وبسایت به 2 بخش مرتابلاگ و مرتامارکت تقسیم شده است. مرتابلاگ همانطور که گفته شد، مجموعه‌ای از مقالات رایگان است که به شما کتابخوانی، تقویت حافظه، تقویت ذهن، تندخوانی و ... را آموزش می‌دهد. در کنار آن، مرتامارکت مجموعه‌ای دوره‌ها و محصولات رایگان و غیر رایگان مرتا است که به صورت تخصصی موارد مربوط به کتاب و کتابخوانی را آموزش می‌دهد. برای مراجعه به وبسایت مرتا به نشانی mertaa.ir مراجعه کنید.

کتاب و کتابخوانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر