کد خبر: 996576 A

بلبرینگ­‌ها که می‌­توانند زیرمجموعه یاتاقان قرار گیرند، از پر مصرف­‌ترین و کابردی­­‌ترین قطعات در صنایع مختلف هستند. این بلبرینگ­‌ها انواع و کیفیت ­های متفاوتی دارند که برای تهیه آن­ها نیاز است به مراکز معتبر مراجعه کنید.

بلبرینگ­ها یکی از پرکاربردترین قطعات صنعتی هستند که امروزه در بسیاری از دستگاه ­ها و ماشین­ های ریز و درشت صنعتی کاربرد دارند. مصرف گسترده بلبرینگ­ ها با توجه به نوع کاربرد و مدلشان در جایگاه­ های مختلف متفاوت است. بلبرینگ­ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به ویژگی­ ها دسته بندی می­شوند.

این ویژگی­ ها می­توانند مرتبط با نوع طراحی، میزان تحمل نیرو و یا دور­های بلبرینگ باشد، که دسته­ بندی ­های متنوعی را برای بلبرینگ­ ها ایجاد می­کنند. بلبرینگ را ممکن است گاها با نام یاتاقان نیز بشنوید با اینکه برخی تفاوت­هایی برای این دو قائل هستند و یا بلبرینگ را زیر مجموعه­ ای از یاتاقان ­ها می­دانند اما بهتر است این نوع نامگذاری را نیز به یاد داشته باشید.

بلبرینگ ­ها را می­توان زیرمجموعه ­ی خانواده بزرگ­تری به نام برینگ ­های غلتان در نظر گرفت، که خود شامل دو دسته ­ی بلبرینگ و رولبرینگ هستند که با توجه به اجزای تشکیل دهنده آن­ها از یکدیگر جدا می­شوند و تمایز پیدا می­کنند. اگر اجزای تشکیل دهنده به حالت ساچمه باشند، قطعه در دسته بلبرینگ­ها قرار می­گیرد. رولبرینگ­ ها هم همانطور که از نامشان پیداست قطعاتی صنعتی، ساخته شده از غلتک­ های رول مانند ینی مخروطی یا استوان ه­ای می­باشند. بلبرینگ­ها تولیدکنندگان متفاوتی در سراسر جهان دارند که برخی از آن­ها در ایران نیز دارای نمایندگی­ هایی هستند که از جمله آن­ها می­توان به نمایندگی بلبرینگ SKF که پیشتیبانی این برند را در ایران دارد، اشاره کرد.

در ادامه توضیحاتی مختصر در مورد انواع بلبرینگ­ها ارائه می­کنیم.

بلبرینگ­های شیار عمیق

بلبرینگ­ های شیار عمیق که آن­ها را Deep Groove Ball Bearings نیز می­نامند یکی از پرکاربردترین انواع بلبرینگ­ها هستند که کاربرد بسیار گسترده ­ای در صنعت دارند. این نوع از بلبرینگ­ ها دارای عملکردی بسیار قوی در سرعت­ های بالا هستند و مکانیزم ساده ­ای دارند. نوعی از این مدل را بلبرینگ ­های شیار عمیق یک ردیفه می­ نامند. این بلبرینگ­ ها شیاری یک دست و پر عمق دارند و بار شعاعی و محوری را از هر دو سوی قطعه حمل می­کند. نوعی از این بلبرینگ­ ها در طرفین دارای کاسه نمد و یا لاستیکی هستند که فاصله میان کاسه نمد و حلقه داخلی منجر به بالا رفتن میزان سرعت در این بلبرینگ­ها می­شود. نصب و نحوه استفاده از این مدل بلبرینگ­ بسیار آسان بوده و همین موضوع منجر به ایجاد کاربری فراوان برای بلبرینگ­ های شیار عمیق می­باشد.

به عنوان دسته­ای دیگر از بلبرینگ ­های شیار عمیق می­توان به بلبرینگ­ های شیار عمیق دو ردیفه اشاره کرد. دو ردیفه­ها قطعاتی هستند که همانطور که از نامشان پیداشت دو ردیف ساچمه در آن­­ها تعبیه شده و در مواقعی که به قدرت بیشتری نیاز است ازین دسته استفاده می­شود. بلبرینگ­ های شیار عمیق دسته سومی نیز دارند که به عنوان بلبریگ تک ردیف با شیار ساچمه دار شناخته می­شوند.

2

 

بلبرینگ ­های تماس زاویه ­ای

نوع دیگری از بلبرینگ ­ها را می­توان مدلی در نظر گرفت که حلقه­ های درونی و بیرونی آن­ها با یکدیگر ایجاد زاویه می­کنند. این نوع از بلبرینگ یا یاتاقان را بلبرینگ­ های تماس زاویه­ ای می­نامند که ممکن است آن­ها را با نامAngular Contact Ball Bearings نیز بشنوید. میزان زاویه ایجاد شده بین حلقه­ های درونی و بیرونی بلبرینگ می­تواند میزان تحمل بار قطعه را تعیین کند و هر چه این زاویه بزرگ­تر و بازتر باشد میزان تحمل قطعه افزایش می­یابد. بلبرینگ تماس زاویه ­ای قدرت تحمل بار شعاعی را به همراه بارهای محوری داراست. این نوع از بلبرینگ ها خود در سه گروه یک ردیفه، دو ردیفه و چهار ردیفه قرار می­گیرند.

گروه یک طرفه تنها می­تواند بار محوری را از یک جهت تحمل کند اما بار شعاعی را به طور کامل مهار می­کند. برای از بین بردن اثرات این مسئله معمولا از این بلبرینگ ­ها به صورت دوتایی استفاده می­شود. اما بلبرینگ ­ه ای تماس زاویه ­ای دو ردیفه به راحتی این کار را برای شما انجام می­دهند. طراحی دو ردیفه­ ها بدین صورت است که دو بلبرینگ یک ردیفه به صورت جفت در پشت یکدیگر تعبیه شده ­اند و به این صورت باره ای محوری را از هر دو جهت تحمل می­کنند. لازم به ذکر است که تنها راه برطرف ساختن مشکل تحمل بار محوری تک ردیفه ­ها قرار دادن یک بلبرینگ دیگر نیست، نوعی از بلبرینگ ­های تماس زاویه ­ای با چهار نقطه تماس یا چهار ردیفه وجود دارد که این مسئله را با طراحی خاصی در شیار ساچمه برطرف کرده و می­تواند بار محوری موجود را از هر دو جهت تاب بیاورد.

3

 بلبرینگ­های کف گرد

بلبرینگ­ های کف گرد یا Thrust Ball Bearings را نیز می­توان دسته­ ای دیگر از بلبرینگ­ ها در نظر گرفت، این نوع از بلبرینگ­ ها نیز مانند انواع شیار عمیق دارای روش نصب و طراحی ساده ­ای می­باشند و به طور معمول بلبرینگ ­هایی با طریقه نصب ساده کاربردی تر هستند و مصرف بیشتری در صنایع دارند. کف گرد­ها معمولا از جنس فولاد یا برنج ساخته می­شوند. مشابه قطعاتی که در قبل معرفی کردیم این نوع بلبرینگ نیز شامل دو نوع یک ردیفه و دو ردیفه می­باشد. بلبرینگ­ های کف گرد برای شرایط دارای نیرو­های محوری ساخته شده­اند و توانایی تحمل بارهای وارده به صورت شعاعی را ندارند ولی در بخش محوری بسیار قوی عمل می­کنند. بلبرینگ­ های کف گرد یک ردیفه می­توانند بارها و نیرو­های محوری را تنها از یک جهت تاب بیاورند اما دو ردیفه ­ها بارها و نیروی­ه ای محوری را از طرفین تحمل می­کنند ولی همچنان وارد سازی نیرو از جهت شعاعی برای این نوع بلبرینگ­ ها ممنوع است.

4

بلبرینگ های خود تنظیم

بلبرینگ­ های خود تنظیم که در زبان انگلیسی Self-Aligning Ball Bearings نامیده می­شوند، از دیگر نمونههای بلبرینگ­ ها هستند که قابلیت تنظیم دارند و در ابعاد گسترده­ای در صنعت مورد استفاده قرار می­گیرند. این بلبرینگ با انحنایی که در شیار ساچمه دارد در مواقعی که انحراف و غیر هم راستایی در شفت بلبرینگ ایجاد شده است می­تواند تنظیمات لازم را انجام دهد. تغییرات در زاویه­ی محوری و به هم خوردن راستای زاویه­ای در بلبرینگ­ ها می­تواند مشکلات زیادی را در قطعه و دستگاه ایجاد کند.

بلبرینگ­ های خود تنظیم بیشتر برای مکان ­هایی که دارای عدم تطابق و پایستگی هستند و پس از مدتی بر اثر عوامل مختلف دچار افزایش یا کاهش زاویه ­ای می­شوند توصیه می­شوند.

در این نوع از بلبرینگ­ها مکانیزم و طراحی پیشرفته ­ای به کار رفته است که به همین سبب قیمت این مدل را نسبت به انواع دیگر بالاتر می­برد. میزان تحمل نیرو و بارگذاری در جهت شعاعی بلبرینگ خود تنظیم بالاست و بار محوری را نیر تا حدی تاب می­آورد.

5

بلبرینگ­ های مقطع باریک

بلبرینگ­ های مقطع باریک را از لحاظ ظاهری و مکانیزم عمل می­توان در رده­ی بلبرینگ­ های شیار عمیق در نظر گرفت. این بلبرینگ­ ها کاربردهای فراوانی در صنعت دارد و ابعاد کوچک آن­ها کاربردشان را در حجم ­های کم بیشتر کرده است. این نوع از قطعات در ماشین­های صنعتی، انواع کارخانه ­های تولیدی، صنایع هوافضا و مراکز جوشکاری کاربری بسیاری دارند.

جمع بندی

همانطور که گفته شد بلبرینگ­ها که می­توانند زیرمجموعه یاتاقان قرار گیرند، از پر مصرف­ترین و کابردی­­ترین قطعات در صنایع مختلف هستند. این بلبرینگ­ها انواع و کیفیت ­های متفاوتی دارند که برای تهیه آن­ها نیاز است به مراکز معتبر مراجعه کنید.

یکی از شرکت ­هایی که سال­هاست در زمینه ساخت و تولید انواع بلبریگ سابقه دارد، شرکت چینی KG است. نمایندگی بلبرینگ KG در ایران این محصولات را با برند KG International FZCO پشتیبانی می­کند. از دیگر شرکت­ های تولید کننده بلبرینگ می­توان شرکت سوئدی SKF را نام برد، این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در این زمینه است. نمایندگی ­­های بلبرینگ SKF می­توانند در جهت خرید محصولات این شرکت شما را یاری کند. این شرکت سوئدی در کشور ما نیز دارای نمایندگی بوده و نمایندگی بلبرینگ SKF ایران به طور رسمی در این زمینه فعالیت دارد.

بلبرینگ یاتاقان بلبرینگ­های شیار عمیق بلبرینگ­های تماس زاویه ­ای بلبرینگ­های کف گرد بلبرینگ­های خود تنظیم بلبرینگ­های مقطع باریک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر