کد خبر: 991970 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

امروز به بهانه اینکه پول از کشور خارج نشود جلوی صادرات گرفته شده است و همین مسئله باعث شد تا بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهیم

عرب مدیرعامل کفش شیما و تولیدکننده کفش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با توجه به رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری پیرامون لزوم مبارزه مسئولان با گرانی گفت: سوال مهم این است؛ چرا مسئولان نباید اقدامی در این زمینه انجام بدهند تا ایشان به صورت مستقیم وارد جزئی‌ترین مسائل شوند؟ چرا بانک مرکزی از سال 97 قوانینی را مصوب می‌کند که به جای آنکه کمک کننده تولید باشد ضرر رساننده است؟

وی ادامه داد: امروز همه مسئولان متوجه هستند که کشور مشکلات زیادی در زمینه اقتصادی دارد و حتی خودشان نیز در بازدید از گمرکات متوجه شده‌اند که اجناس زیادی در آنجاست که هنوز ترخیص نشده است. پس چرا هیچ فکری برای این مسائل نمی‌شود و حتی برای ترخیص کالا از گمرک نیز برنامه‌ریزی نشده است و کمکی به بخش خصوصی نمی‌شود؟

عرب ادامه داد: علیرغم تحریم‌های موجود، شرکت‌های خصوصی روابط خوبی با کشورهای همسایه دارند و می‌توانند اجناس مورد نیاز را وارد کنند اما چرا اجازه ورود این اجناس به کشور داده نمی‌شود و چرا زمانی که دلار در سال 97 ارزانتر بود راه‌های ورود را بستند و امروز که دلار گران شده اجازه چنین کاری را می‌خواهند بدهند؟

وی با اشاره به اینکه کشور با اتکا به بخش خصوصی می‌توانست به همه دنیا صادرات خود را داشته باشد، افزود: اصرار دولت و بانک مرکزی برای عرضه ارز ناشی از صادرات در سیستم بانکی بسیار غلط بود. وقتی من صادرکننده می‌توانم در کشور مبدأ ارز خود را تبدیل به کالا کنم و به جای ارز، کالا وارد کشور کنم، چرا باید آن را در سیستم بانکی و از طریق نیمایی خرید کنم؟

وی ادامه داد: امروز به بهانه اینکه پول از کشور خارج نشود جلوی صادرات گرفته شده است و همین مسئله باعث شد تا بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهیم در حالی که ما باید با تولید انبوه در کشورهای خارجی در رقابت سنگینی شرکت کنیم و در حالی که بخش خصوصی در دو سال گذشته تلاش‌های خوبی در این زمینه کرده بود و به موفقیت‌های خوبی رسیده بود ناگهان دولت ترمز را کشید و جلوی موفقیت را گرفت.

عرب با اشاره به سخنان رهبر انقلاب پیرامون حل مشکلات کشور با استفاده از توانمندی‌های داخلی ادامه داد: اگر ما از دو سال پیش به خوبی برنامه‌ریزی می‌کردیم و به توانمندی‌های داخلی توجه می‌کردیم امروز شاهد گرانی‌های اخیر نبودیم. امروز نیز دیر نشده و می‌توان با برداشتن موانع مختلف از راه تولیدکننده داخلی، مشکلات را حل کرد.

وی ادامه داد: این که گفته می‌شود دولت به دنبال گران شدن دلار است تا با افزایش آن هزینه‌های خود را جبران کند درست نیست زیرا اگر دلار گران شود باعث افزایش قیمت اجناس می‌شود و دولت به عنوان بزرگترین مصرف کننده مجبور است تا اجناس را گران بخرد و به همین دلیل دولت از افزایش قیمت دلار بیشتر متضرر می‌شود فلذا گران شدن دلار نه به نفع دولت است و نه ملت.

اصرار دولت برای عرضه ارز ناشی از صادرات در سیستم بانکی غلط است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر