کد خبر: 991557 A

تابستان امسال در تمام دنیا مانند سالهای قبل طی نشد. امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا در تمام دنیا محدودیت‌های ویژه برای سفر و جابجایی ایجاد شد.

به گزارش ایلنا، فارغ از این محدودیت‌ها اغلب شهروندان و گردشگران به دلیل نگرانی از ابتلا به این بیماری عطای مسافرت رابه لقای آن بخشیدند.

یکی از مهمترین درگاه‌هایی که می‌توان آمار سفرهای خارجی و داخلی را از طریق آن چک کرد علی بابا است. علی بابا به عنوان پرطرفدارترین پایگاه اینترنتی خرید بلیط در کشور ما تابستان امسال را چگونه گذراند؟

 در تابستان سال جاری علی بابا شاهد بازگشت دوباره مشتریان به بازار گردشگری بود؛ اما امسال همسفر اصلی تمام گردشگران داخلی، پروتکل‌های بهداشتی بود. مسافران و گردشگرانی که تابستان امسال به واسطه علی بابا اقدام به سفر کردند اگرچه به لحاظ تعداد بسیار کمتر از سالهای پیش بودند اما نگاهی به مبدأ و مقصد سفرهای آنان می‌تواند وضعیت شهرهای مسافرپذیر و مسافرخیز را برای مطالعه بیشتر مشخص کند.

با گذشت نیمی از سال، علی بابا تنها به بخشی از فروش پیش از بحران کرونا دست یافته است. امسال تابستان علی بابا در سرویس پرواز داخلی به 92 درصد فروش پیش از کرونا بازگشته است و این در حالی است که در خدمات قطار، اتوبوس و هتل داخلی این میزان تنها بازگشت 50 درصدی داشته است.

انتخاب هواپیما برای سفر در دوران کرونا

پر ترددترین مسیرها در تابستان 99 عبارتند از خطوط هوایی، ریلی و زمینی (اتوبوس) بین تهران و شهرهای مشهد، اهواز، شیراز، تبریز، یزد، بندرعباس، اصفهان، کرمان، کیش و قم که مجموعاً سهم 50 درصدی از کل سفرهای مشتریان علی بابا را تشکیل می‌دهند.

با نگاهی دقیق‌تر به آمار فروش و جابجای مسافر با علی بابا می‌توان به این نتیجه رسید که مسافران امسال ترجیح داده‌اند از خطوط هوایی برای جابجایی در مسیرهای طولانی استفاده کنند.

میان پروازهای داخلی مسیرهای بین تهران و شهرهای مشهد، اهواز، شیراز، تبریز و بندرعباس پرترددترین مسیرهای هوایی تابستان 99 بودند.

در این بین مسیر تهران-مشهد به عنوان پرترددترین مسیر سهم 15 درصدی از کل سفرهای انجام شده توسط مشتریان علی بابا را دارد.

مسیرهایی که مسافران از وسیله نقلیه اتوبوس برای سفر استفاده کردند بین تهران و شهرهای اصفهان، رشت، تبریز، خرم‌آباد و اراک بود.

در سفرهای ریلی اما پر مسافرترین مسیرها در تابستان 99 مسیرهای تهران-مشهد، قم-تهران، تهران-یزد، قم-مشهد و تهران-تبریز بود.

پرورودی‌ترین شهر در تابستان 99

شهرهای تهران، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان به ترتیب 5 شهر پرورودی کشور در تابستان 99 بودند. شهرهای تبریز، بندرعباس، یزد، کیش و قم نیز در رتبه پنجم تا دهم بیشترین مسافر را در تابستان گذشته داشتند. لازم به ذکر است که 10 شهر نامبرده سهم 77 درصدی در کل سفرهای این پلتفرم در تابستانی که پست سر گذاشتیم را داشتند.

از سویی دیگر کم ورودی‌ترین شهرها بر اساس رفتار سفر 63 درصد جامعه مشتریان علی بابا از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور، به ترتیب شهرهای تفرش، بندرترکمن، خمینی شهر، دیواندره و بادرود بودند.

پرخروجی‌ترین شهر در تابستان 99

در تابستانی که گذشت تهران، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان به ترتیب 5 شهر پرخروجی کشور از لحاظ مسافر بودند. شهرهای تبریز، بندرعباس، یزد، کیش و قم نیز در رتبه پنجم تا دهم بیشترین مسافر خروجی را در تابستان گذشته داشتند.

لازم به ذکر است که 10 شهر نامبرده سهم 80 درصدی در کل سفرهای این پلتفرم در تابستانی که پست سر گذاشتیم را داشتند.

مقاصد پرجستجو در علی بابا در تابستان 99

کاربران علی بابا در سه ماهه تابستان 99 قصد سفر به شهرهای تهران، مشهد، شیراز، کیش، اهواز، تبریز، بندرعباس،

اصفهان، کرمانشاه و یزد را داشتند. باید در نظر داشت که تهران به عنوان مرکز ترابری کشور، در جایگاه پایتخت بیشترین جستجو را داشت. در سفرهای ریلی اما این آمار متفاوت است؛ مشهد، تهران، بندرعباس، قم و رشت 5 شهر پر جستجو برای سفرهای ریلی در علی بابا در فصل تابستان بودند.

اتوبوس گردشگری مشهد وسیله نقلیه سفرهای خارجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر