کد خبر: 989952 A

به طور کلی تعویض مفصل لگن نوعی جراحی در حوزه ارتوپدی می باشد که پزشک متخصص ارتوپد با ایجاد برش هایی نوعی پروتز مصنوعی که از جنس فلزی و پلاستیکی می باشد را جایگزین مفصل هیپ می نماید.

در این مطلب سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون تعویض مفصل لگن به صورت کاملا جدید توسط جناب دکتر محمدعلی قاسمی فوق تخصص زانو و لگن در شیراز بپردازیم . جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید.

جراحی تعویض مفصل لگن

به طور کلی تعویض مفصل لگن نوعی جراحی در حوزه ارتوپدی می باشد که پزشک متخصص ارتوپد با ایجاد برش هایی نوعی پروتز مصنوعی که از جنس فلزی و پلاستیکی می باشد را جایگزین مفصل هیپ می نماید.

جراحی تعویض مفصل لگن به دو روش باز (سنتی) و به روش کم تهاجمی مورد انجام می باشد. روش سنتی تعویض مفصل از دیرباز انجام می شده است.  اما ، جراحی تعویض مفصل کم تهاجمی  روشی جدید و مدرن می باشد که با کمترین میزان تهاجم قابل انجام می باشد .هدف اصلی از انجام این جراحی کمتر شدن میزان خونریزی ، بهبود شرایط بیمار با حداقل آسیب وارده به عضلات بیمار ، دوره نقاهت کمتر و بهبودی سریعتر وی می باشد.

تعویض مفصل لگن به روش سنتی

در روشی که به صورت سنتی برای تعویض مفصل لگن انجام می شود زخم بزرگی برای کارگذاری پروتز  انجام  میشود و عضلات پا برای دسترسی به عمق بریده میشود و در انتهای عمل عضلات پاره، بخیه میگردد به همین دلیل دوره بازتوانی طولانی لازم است تا مریض به فعالیت های روزمره برگردد و به علت زخم بزرگ شانس عفونت و دررفتگی مفصل در دوره نقاهت بعد از عمل بیشتر است .

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی

 در روش کم تهاجمی تعویض مفصل که در گفتگوهای عامیانه به روش تعویض مفصل لیزری  مشهور گردیده است زخم کوچکی در حدود 5 تا 7 سانتی متر در جلوی لگن ایجاد می شود و توسط وسایل مخصوصی بدون این که  به عضلات آسیبی وارد شود ،  پروتز در پا کارگذاری می گردد طول این عمل حدودا 45 دقیقه است و میزان خونریزی 200 سی سی می باشد و بیماران نیازی به خون گرفتن سر عمل ندارند که برای کسانی که مشکل قلبی دارند یه مزیت می باشد و با توجه به این که عضلات پاره نمیشوند .دوره نقاهت بعد از عمل بسیار کوتاه است و بیمار از روز بعد از عمل در صورت صلاحدید پزشک  ارتوپدی حتی بدون عصا می تواند راه برود و محدویدیت های تعویض مفصل به روش سنتی را ندارد . مزیت های این روش به طور خلاصه در مقایسه با سایر روش های تعویض مفصل :

•              جدیدترین متد جراحی روز دنیا در زمینه تعویض مفصل

•              جای زخم جراحی کوچک

•              اجتناب از بریدن عضلات

•              بهبودی سریع

•              محدودیت های کمتر برای فعالیت های روزمره

•              شانس دررفتگی کمتر

•              شانس عفونت کمتر

باید  توجه داشت که این تکنیک جراحی جدید می باشد و ارتوپد های معدودی با این روش آشنایی دارند. با توجه به پیچیدگی های این روش جراحی ،جراح ارتوپد باید دوره فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران خود را گذرانده باشد و بیماران زیادی را به این روش عمل کرده باشد . تا پیش از این،  این روش تعویض مفصل در  یکی دو مرکز در تهران انجام می شد که بیماران مجبور بودند برای انجام این عمل به تهران مراجعه کنند . اما این جراحی توسط دکتر محمد علی قاسمی متخصص ارتوپدی در شیراز انجام می شود

 

جراحی تعویض مفصل لگن مناسب چه افرادی می باشد؟

 

افرادی که درگیر خرابی سر استخوان ران هستند به علت نرسیدن خون در آن

درگیری مفصل ران به جهت بیماری روماتیسم

دررفتگی مادرزادی به علت خرابی آن

عدم جوش خوردگی صحیح و اصولی لگن و استابولوم

سائیدگی مفصل ران به علت آرتروز و خراب شدنش

گفته می شود که علل متفاوتی ممکن است باعث تخریب مفصل ران در ناحیه لگن شود، علل ذکر شده در فوق، کاندیدای مناسبی برای جراحی تعویض مفصل لگن هستند. در صورتی که شدت کم باشد می توان با دارو های ضد التهاب و ضد درد التیام داد اما اگر درد و ناراحتی شدید و وخیم بود، بیمار حتما باید عمل تعویض مفصل لگن را جهت از بین بردن و کاهش درد برگزیند.

 

آیا با یک بار جراحی تعویض مفصل لگن می توان از درد و ناراحتی رهایی پیدا نمود؟

مفاصل طبیعی انسان، عمر طولانی و ابدی ندارند اگر به خوبی از آن استفاده نشوند، فرسوده خواهند شد. در نتیجه بیمار باید از مفصل مصنوعی استفاده نماید. اگر مفصل مصنوعی هم دچار اختلال و فرسایش شوند، شل خواهند شد و عملکرد خوب خود را از دست خواهند داد.

طبق فرمایش دکتر محمدعلی قاسمی جراح تعویض مفصل لگن بر این موضوع که رخداد این اتفاق بعد از جراحی تعویض مفصل لگن چه زمانی خواهد بود، در همه افراد علی الخصوص بیماران یکسان نمی باشد. ممکن است در فردی تعویض مفصل لگن تا آخر عمر وی کار کند و در بیمار دیگر برعکس.

اگر مفاصل مصنوعی توسط جراح و ارتوپد حاذق صورت گیرد و بدرستی کار گذاشته شود، 20 الی 25 سال نیز عمر خواهند نمود.

باید اضافه نماییم که در برخی بیماران به عللی نیازمند تعویض مفصل مصنوعی برای یک بار و یا بیش از یک بار است، بهترین روش ،مراجعه به متخصص و جراح ارتوپد می باشد  تا از مشاوره های وی استفاده نمودن خواهد بود.

دکتر قاسمی علاوه بر عمل های متعدد در زمینه جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز به عنوان اولین فلوشیپ رسمی جراحی لگن و مفصل ران در جنوب کشور ، شیراز و استان فارس،  دوره فلوشیپ تعویض مفصل به روش کم تهاجمی خود را از دانشگاه زوریخ سویس  و دانشگاه تهران دریافت نموده اند و اولین عمل تعویض مفصل  لگن در شیراز  را به روش کم تهاجمی در استان فارس و جنوب کشور انجام داده اند .  امید است که با راه اندازی این متد تعویض مفصل در شیراز  بیماران کمتری به تهران مراجعه نمایند .

 

فوق تخصص زانو و لگن در شیراز متخصص ارتوپدی در شیراز جراحی تعویض مفصل لگن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر