کد خبر: 985880 A

بادکنک ماهی یا همان فوگو که در کشور ژاپن به عنوان یک غذای لوکس به شمار می رود، در حالی که این ماهی دارای سمی بسیار کشنده تر از سیانور در روده، تخمدان، کبد خود می باشد اما یکی از غذاهای بسیار محبوب در این کشور می باشد.

 بادکنک ماهی یا همان فوگو که در کشور ژاپن به عنوان یک غذای لوکس به شمار می رود، در حالی که این ماهی دارای سمی بسیار کشنده تر از سیانور در روده، تخمدان، کبد خود می باشد اما یکی از غذاهای بسیار محبوب در این کشور می باشد.

فوگو(بادکنک ماهی!)
نام علمی دایودان هولا کنتوس که متعلق به بادکنک ماهی می باشد از گونه ماهی های جعبه ای شکل است؛ این ماهی دارای چشمانی بسیار درشت و سری زوایه دار است. باله هایی که در قسمت سینه و دم وجود دارند نسبتا کوچک و ظریف می باشند، این ماهی پوستی به رنگ سفید دارد که بر روی آن خال های سیاه رنگی وجود دارد البته در بعضی از نواحی پوست این ماهی مناطقی سایه دار به چشم می خورد، اگر رشد ماهی فوگو کامل شود دارای طولی حدودا 50 سانتی متری خواهد بود. 

این ماهی کاملا آرام و غیر مهاجم است و در مواقع عادی رفتاری کاملا دوستانه دارد، بادکنک ماهی در دریا و در بین تپه های مرجانی، صخره های بستر دریا و مناطقی که از گیاهان دریایی پوشیده شده است زندگی می کند، تقریبا در سراسر آب های کره زمین پراکندگی این ماهی را می بینید.

این ماهی در آب های اقیانوس اطلس از باهاما تا برزیل غربی دیده شده و در آب های اقیانوس آرام به شکلی گسترده در آب های نزدیک به جزیره ها دیده می شود. این ماهی در آب های با عمق کم زندگی می کند و بسیار کم و به ندرت در آب هایی که دارای 100 متر عمق دارند یافت می شود. فوگو یک شکارچی شبانه است، یعنی در طول روز در شکاف های کوچک و غارها به استراحت می پردازد و با فرا رسیدن شب، برای بدست آوردن غذا شروع به فعالیت می کند. این ماهی بسیار کم پیش می آید که از آب های اطراف محل زندگی خود دور شود. بادکنک ماهی دارای بال های کوچک و ضعیفی است که موجب می شود نیروی بسیار کمی را تولید کند اما در کنار این نقطه ضعف نقطه قوتی هم وجود دارد که این بال های کوچک ثبات بسیار خوبی را به حرکت ماهی می بخشد.
 

ماهی فوگو

ماهی فوگو از لذیذترین ماهی ها در ژاپن است

تورهای ژاپن را در سفرباتو دنبال کنید

سمی ترین ماهی دنیا و در عین حال خوشمزه ترین!
در منوی غذایی که فوگو قرار دارد، خرچنگ عای هرمیت، پولیپ های دریایی، حلزون از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. بر خلاف باله های ضعیف این ماهی ها دارای آرواره های عضلانی و دهانی خارداری هستند و در ربودن طعمه سرعت و چابکی بی نظیری دارند! هنگامی که شب فرا می رسد در دریا گروهی از شکارچیان به استراحت و خواب مشغول می شوند، اما در مقابل گروهی از شکارچیان وحشت آور فعالیت خود را شروع می کنند، با توجه به اندازه کوچکی که ماهی فوگو دارد در فهرست غذایی بسیاری از شکارچیان قرار می گیرد، اما بدون این که فوگو از این مسائل ترسی داشته باشد بدون واهمه در آب ها به زندگی و حرکت خود ادامه می دهد چرا که او یکی از شگفت انگیزترین تاکتیک های دفاعی طبیعت را در اختیار دارد.

هنگامی که این ماهی خطری احساس می کند به سرعت آب را به درون معده کشان خود می مکد این مکش تا زمانی ادامه می یابد که قسمت اعظم بدن او را فرا می گیرد و فوگو را از حالت مستطیلی خارج می کند، زمانی که بدن این ماهی تغییر شکل می یابد بر روی بدن خارهایی که روی سطح بدن قرار دارند( این خارها در حالت عادی خوابیده است و قابل دیدن نیست) بلند می شوند، شکارچی ابتدا با یک ماهی کوچک اشتها آور روبه رو می شود، حال یک توپ گرد میخ دار را مشاهده می کند که خوردن آن کار راحتی نیست.

البته در برخی مواقع ممکن است شکارچی سرعت عمل بالایی داشته باشد و بادکنک ماهی فرصتی برای مکش آب و تغییر شکل نداشته باشد در این حالت دیگر راه فراری برای بادکنک ماهی نخواهد بود و توسط شکارچی بلعیده خواهد شد!.
 

ماهی فوگو جزء سمی ترین ماهی ها است

این ماهی بسیار کشنده و خطرناک است

فوگو جزء ده خوراکی کشنده دنیا!
بادکنک ماهی در تغییر حالت قدرت شگفت انگیزی ندارد، این ماهی یک انبار مرگ آفرین و مخوف از سمی بسیار وحشت آور است. این ماهی حاوی سمی کشنده در اندام های داخلی خود مثل؛ تخمدان ها و کبد است که 1200 مرتبه کشنده تر از سیانور است، عوارض این سم بر روی شبکه عصبی اثر گذار است و مانع از انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق اعصاب می شود. نکته جالب این که این سم به واسطه باکتری های بدن خود ماهی به وجود می آیند و جالب تر این که در صورت تغذیه طبیعی ماهی این باکتری ها قادر به تولید سم هستند اما فوگوهایی که در اسارت نگه داری می شوند این سم را ندارد.

همه چیز درباره کوه فوجی ژاپن را اینجا بدانید

فوگوی سمی محبوب ترین غذای ژاپنی ها!
در واقع فوگو سلطان بی چون و چرای سفره غذای ژاپنی ها است، اگر این ماهی زهرآلود به شیوه درست طبخ نشود می تواند منجر به مرگ انسان شود! در کشور ژاپن گوشت فوگو به عنوان یک غذای کمیاب و لذیذ مورد توجه است؛ در کشور ژاپن عنوان فوگو به ماهی و گوشت آن اطلاق می شود، طبخ این ماهی کاری است که باید با توجه و دقت صورت بگیرد این ماهی به واسطه آشپزهای ماهر و دوره دیده انجام می شود چرا که سم موجود در ماهی در اثر پختن و شستن از بین نمی رود، چرا که جدا کردن گوشت از نواحی مسموم باید با دقت و ظرافت انجام بگیرد، در غیر این صورت اگر یک تکه از گوشت آلوده شود می تواند موجب مسمومیت شدید و یا حتی مرگ شود. با توجه به طعم دل انگیز و محبوب ماهی«فوگو» باعث شده این ماهی به شدت مورد صید، صیادان قرار بگیرد و جمعیت این ماهی رو به انقراض رود.

بادکنک ماهی چینی که با نام ماهی فوگو شناخته می شود یکی از چهار گونه بادکنک ماهی محبوبی است که در سفره غذای ژاپنی ها دارای جایگاه ویژه ای است.

مقدار سمی که در بدن ماهی فوگو وجود دارد به قدری است که می تواند 30 انسان بالغ را از پای در آورد! اما آشپزهای خبره ژاپنی به گونه ای دوره دیده اند که بتوانند این ماهی سمی را به روش صحیح و بدون خطر طبخ کنند. اغلب این آشپزها دارای تاییدیه های خاصی هستند. با این که تمام موارد رعایت می شود اما باز هم حوادث مختلفی در اثر خوردن این ماهی در ژاپن رخ می دهد.

 برای مثال؛ در سال 2011 در یک رستوان مشتری در اثر خوردن فوگو جان باخت! با توجه به خطراتی که این ماهی ممکن است به بار آورد اما در ژاپن و بسیاری جاهای دیگر به دلیل داشتن طعم خوب و بی نظیر غذای مورد علاقه عموم می باشد، یک پرس از این غذا قیمت گزافی دارد، اما محبوبیت بزرگترین مشکل و تهدید برای این ماهی به شمار می رود، چرا که در اثر صید بی رویه این ماهی ممکن است به طور کلی نابود شود در حال حاضر بادکنک ماهی چینی به شدت در معرض خطر نابودی در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار گرفت. البته ناگفته نماند تمام رستوران هایی که به طبخ و ارائه این غذا می پردازند به شدت زیر نظر قانون قرار دارند این ماهی فقط باید به وسیله آشپزهای خبره طبخ شود و آماده سازی خانگی این ماهی معمولا منجر به مرگ و مسمومیت شدید افراد می گردد!

اقیانوس اقیانوس آرام رشد ژاپن شبکه عصبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر