کد خبر: 984869 A

قیمت بلیط هواپیما یکی از دغدغه‌هایی است که همیشه مسافرین هوایی آن را همراه خود دارند. نوسانات شدید قیمت این بلیط نیز در سال‌های اخیر مزید بر این علت شده تا کاربران همیشه یا در جستجوی بلیط هواپیمای ارزان قیمت باشند و یا برای فرار از پرداخت هزینه‌های زیاد این بلیط ها از راه‌های دیگر پروازی استفاده کنند. البته نوسان قیمت بلیط های مسیرهای هوایی را نمی‌توان کتمان کرد اما با این حال عوامل دیگری هم در این قیمت تأثیرگذار هستند که در ادامه آنها را بررسی می‌نماییم.

درباره قیمت بلیط هواپیما

هر چه بیشتر پول بدی، بیشتر هم آش می‌خوری! احتمالاً این ضرب‌المثل شیرین را قبلاً شنیده‌اید و با معنی و مفهوم آن به صورت کامل آشنا هستید. این ضرب‌المثل شیرین درباره قیمت بلیط هواپیما نیز صادق است. در واقع اصلی‌ترین دلیلی که می‌توان برای تفاوت‌های موجود در انواع بلیط هواپیما برشمرد، مربوط به نوع و کیفیت خدماتی است که همراه این بلیط ها ارائه می‌شود. در ادامه به تک‌تک عوامل مؤثر بر قیمت بلیط های مسیرهای هوایی می‌پردازیم.

سیستمی یا چارتری بودن بلیط

اولین عامل تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما نوع آن است. بلیط هواپیما در یک دسته‌بندی کلی به دو نوع سیستمی و چارتری تقسیم می‌شود. بلیط های سیستمی از سوی شرکت‌های هواپیمایی و بر اساس عوامل مختلف تعیین می‌شود و یک قیمت ثابت است. بلیط های چارتری به دلیل ایجاد جذابیت معمولاً قیمت‌های پایین‌تری نسبت به بلیط های سیستمی دارند. البته سایر عوامل را نیز در این قیمت باید دخیل نمود و در مجموع به بررسی قیمت تعیین شده برای پرواز پرداخت.

2

کلاس پروازی بلیط

دومین عاملی که می‌تواند تفاوت زیادی در قیمت بلیط هواپیما ایجاد نماید، کلاس پروازی است. در کلاس‌های پروازی، مسافرین خدمات مختلفی را در اختیار خواهند داشت. از نوع صندلی‌ها و راحتی آنها گرفته تا مواردی مانند غذا و پذیرایی‌ها برای هر کدام از این بلیط ها متفاوت است. بلیط های درجه یک یا فرست کلاس بالاترین قیمت را دارند و بعد از آن نیز به ترتیب بلیط بیزینس و اکونومی قرار دارند. البته ذکر این نکته هم ضروری است که همه پروازها و ایرلاین ها همه کلاس‌های پروازی را ارائه نمی‌کنند و برخی هم خدمات ویژه مخصوصی هم دارند. از این رو این تأثیرگذاری به نوع ایرلاین نیز برمی‌گردد.

سن مسافرین 

سن مسافرین عاملی است که در تعیین قیمت بلیط هواپیمای سیستمی تأثیرگذار است.و در بلیط های چارتری معمولاً این قیمت برای همه افراد در هر سنی ثابت است اما در بلیط های سیستمی در یک دسته‌بندی کلی افراد بر اساس سن به سه دسته مختلف تقسیم شده و قیمت بلیط نیز برای هر یک از این دسته‌ها تفاوت‌هایی با هم خواهد داشت. افراد زیر دو سال کمترین قیمت و افراد بالای 12 سال بالاترین قیمت را در بلیط های سیستمی به خود اختصاص می‌دهند.

شرکت هواپیمایی ارائه دهنده خدمات

علاوه بر موارد ذکر شده که بیشتر به نوع بلیط و خدمات در قیمت پرواز برشمردیم، خود شرکت هواپیمایی نیز فارغ از همه این فاکتورها به نوعی در این قیمت تأثیرگذار خواهد بود. خرید یک جنس با مشخصات یکسان از دو برند هیچگاه قیمت یکسانی را برای کاربر در برنخواهد داشت. بلیط هواپیما نیز دقیقاً روی همین اصل استوار است. ایرلاین های مختلف بر اساس کیفیت و اعتباری که دارند و یا فاکتورهای دیگری مانند سابقه و خدمات خود در حالت‌های یکسان می‌توانند قیمت متفاوتی را برای بلیط های پروازی در بر بگیرند.

زمان خرید بلیط

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت بلیط هواپیما زمان خرید آن است. هرچه زمان خرید به زمان پرواز نزدیک‌تر باشد ممکن است قیمت پایین‌تر بیاید. البته این یک اصل همیشگی نیست و تنها در برخی مواقع و بیشتر برای بلیط های چارتری صدق می‌نماید. از این رو به صرف اینکه دنبال بلیط های ارزان قیمتی باشید نباید زمان خرید را به لحظات پایانی انتقال دهید.

زمان مسافرت

تعطیلات و روزهایی از سال که تعداد مسافرین افزایش می‌یابد و تقاضا برای بلیط زیاد می‌شود، هزینه و قیمت بلیط هواپیما با افزایش روبرو خواهد بود. در اوقاتی که به دلیل تعطیلات تقاضا برای بلیط زیاد می‌شود، شرکت‌های هواپیمایی نیز نرخ بلیط هواپیما را بالاتر برده و از این رو خرید بلیط در این مواقع نیز می‌تواند از دلایل تفاوت در قیمت آنها باشد. از این رو برای اینکه هم با قیمت‌هایی بالاتری روبرو نشده و هم در گیر و دار تقاضاهای زیاد بدون بلیط نمایند، بهتر از چند هفته قبل بلیط خود را تهیه کنید و یا زمان مسافرت‌های خود را به ایامی به غیر از تعطیلات همگانی انتقال دهید.

3

جمع‌بندی

با عوامل مؤثر بر قیمت بلیط هواپیما آشنا شدید و راه‌هایی تهیه بلیط ارزان قیمت هواپیما را نیز با هم مرور کردیم. دقت در همین نکات ساده می‌تواند در هزینه‌های شما برای مسافرت‌های هوایی صرفه جویی قابل توجهی به دنبال داشته باشد. البته به غیر از موارد ذکر شده عوامل دیگری مانند تورم و افزایش نوسانات ارز و البته مبدأ و مقصد هم در قیمت نهایی بلیط هواپیما تأثیرگذار خواهند بود که این عوامل اجتناب‌ناپذیر بوده و راهی برای رهایی از آنها وجود ندارد.

بلیط پول تعطیلات صرفه جویی هواپیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر