کد خبر: 982171 A

روش‌های بیوپسی پستان انواع مختلفی دارد. نمونه برداری از پستان نمونه‌ای از بافت را در اختیار پزشکان قرار می دهد که پزشکان از آن برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری در سلول‌های تشکیل دهنده توده‌های پستان استفاده می‌کنند.

بیوپسی یا نمونه برداری پستان روشی است برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت پستان و انجام آزمایش های لازم جهت ارزیابی این که آیا منطقه مشکوک در پستان دارای بافت سرطانی است یا خیر. این عمل در مرکز سونوگرافی انجام شده و معمولا بستری به همراه ندارد.

روش‌های بیوپسی پستان انواع مختلفی دارد. نمونه برداری از پستان نمونه‌ای از بافت را در اختیار پزشکان قرار می دهد که پزشکان از آن برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری در سلول‌های تشکیل دهنده توده‌های پستان استفاده می‌کنند.

گزارش آزمایشگاهی از بیوپسی پستان می‌تواند در تعیین نیاز به جراحی اضافی یا درمان های دیگر کمک کند.

پزشک شما ممکن است نمونه برداری از پستان را در موارد زیر توصیه کند:

 • شما یا پزشک احساس یک توده یا ضخیم شدن در پستان دارید و پزشک مشکوک به سرطان پستان است.
 • ماموگرافی منطقه مشکوکی را در پستان شما نشان می دهد.
 • اسکن اولتراسوند یافته مشکوکی را نشان می دهد.
 • MRI پستان شما یافته مشکوکی را نشان می دهد.
 • شما دارای تغییرات غیر معمول نوک پستان یا آرئولار هستید، از جمله پوسته پوسته شدن، گودی پوست یا ترشحات خونی
 • کیست پستان
 • درد پستان

سرطان مجاری در محل (DCIS)

خطرات بیوپسی سینه

خطرات مرتبط با نمونه برداری از پستان عبارتند از:

 • کبودی و تورم پستان
 • عفونت یا خونریزی در محل نمونه برداری
 • تغییر شکل پستان، بسته به میزان برداشتن بافت و نحوه بهبودی سینه شما
 • جراحی اضافی یا سایر روش ها، بسته به نتایج بیوپسی

در صورت بروز تب، قرمز شدن یا گرم شدن محل بیوپسی یا ترشح غیرمعمول از محل بیوپسی، با پزشک خود تماس بگیرید. این ها می تواند نشانه هایی از عفونت باشد که ممکن است به درمان سریع نیاز داشته باشد.

 

آمادگی های لازم پیش از بیوپسی سینه

قبل از بیوپسی پستان، این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • آلرژی دارید
 • در هفت روز گذشته آسپرین مصرف کرده اید
 • آیا داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد خون) مصرف می کنید
 • نمی توانید برای مدت طولانی روی شکم خود دراز بکشید

اگر نمونه برداری از شما با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) انجام می شود و در صورتی یک ضربان ساز قلب یا دستگاه الکترونیکی دیگری در بدن خود کاشته اید یا باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود بگویید. در این شرایط MRI به طور کلی توصیه نمی شود.

در روز انجام بیوپسی خود حتما از سوتین استفاده کنید. تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است پس از انجام این عمل کمپرس یخ را در محل نمونه برداری قرار دهند و سوتین می تواند این کیسه کمپرس را در جای خود نگه دارد و از پستان شما پشتیبانی کند.

چندین روش بیوپسی پستان برای بدست آوردن نمونه بافتی مناسب و کارآمد استفاده می شود. پزشک شما ممکن است یک روش خاص را براساس اندازه، محل و سایر خصوصیات ناهنجاری پستان توصیه کند.

در انجام بیوپسی، یک بی حسی موضعی به ناحیه وارد شده و از این جهت نباید نگران هیچ گونه درد و ناراحتی در زمان انجام آن باشید. همین طور بیوپسی ممکن است با هدایت سونوگرافی یا ماموگرافی همراه باشد و این به مراتب نتیجه دقیق تری را به پزشک ارائه خواهد داد.

در این حالت دستگاه MRI تصاویری را فراهم می کند که به تعیین محل دقیق نمونه برداری کمک خواهد کرد.

1111111116

بعد از نمونه برداری از پستان

در کلیه انواع بیوپسی پستان به غیر از بیوپسی جراحی، فقط با بانداژ و کیسه یخ روی محل نمونه برداری به خانه خواهید رفت. اگر چه باید مراقبت های لازم را انجام دهید، اما قادر خواهید بود فعالیت های عادی خود را طی یک روز از سر بگیرید. کبودی پس از اقدامات بیوپسی سوزن هسته ای معمول است. برای تسکین درد و ناراحتی بعد از نمونه برداری از پستان، ممکن است از یک مسکن ضد آسپرین حاوی استامینوفن استفاده کنید و در صورت لزوم یک بسته یخ برای کاهش تورم توصیه می شود.

کلام آخر

با مراجعه به بهترین مرکز سونوگرافی تهران، می توانید نتیجه بهتر و قابل اعتمادتری از بیوپسی سینه به دست آورده و به این شکل در صورت بروز بیماری و هر گونه توده سرطانی، روند درمانی شما سریع تر آغاز شده و احتمال رسیدن به سلامتی کامل و طول عمر، به مراتب بالاتر رود. مرکز سونوگرافی و رادیولوژی دکتر وهاب آقایی به عنوان یکی از قدیمی ترین و برترین مراکز سونوگرافی تهران، خدمات بیوپسی و نمونه برداری سینه را ارائه می دهد.

آلرژی جراحی درمان مسکن هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر