کد خبر: 981467 A

دیسککتومی یک روش جراحی دیسک کمر برای برداشتن قسمت آسیب دیده فتق دیسک در ستون فقرات شما است. فتق دیسک می تواند اعصاب اطراف را تحریک یا فشرده کرده و دردهای زیادی به همراه داشته باشد. دیسککتومی برای درمان دردی که در قسمت بازوها یا پاها قرار دارد، موثر است.

دیسککتومی یک روش جراحی دیسک کمر برای برداشتن قسمت آسیب دیده فتق دیسک در ستون فقرات شما است. فتق دیسک می تواند اعصاب اطراف را تحریک یا فشرده کرده و دردهای زیادی به همراه داشته باشد. دیسککتومی برای درمان دردی که در قسمت بازوها یا پاها قرار دارد، موثر است.

البته در صورتی که منشأ کمر درد و گردن درد به فتق دیسک مربوط باشد، عمل دیسک، نجات بخش خواهد بود؛ اما بیشتر افرادی که کمردرد یا گردن درد دارند با درمان های محافظه کارانه تری مانند فیزیوتراپی تسکین می یابند. با دریافت مشاوره از دکتر بختوری، بهترین جراح و متخصص مغز و اعصاب، می توانید بهترین روش درمانی را انتخاب نمایید.

عمل دیسک، برای کاهش فشار فتق دیسک (که اصطلاحاً افتادگی دیسک، پارگی یا برآمدگی دیسک یا افتادگی دیسک نیز نامیده می شود) بر روی عصب نخاعی انجام می شود. دیسک فتق زمانی اتفاق می افتد که مقداری از مواد نرم داخل دیسک از طریق ترک در قسمت خارجی سخت تر به بیرون رانده شود.

پزشک شما ممکن است دیسککتومی را زمانی توصیه کند که:

  • به دلیل ضعف عصبی در ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید.
  • درمان محافظه کارانه، مانند فیزیوتراپی یا تزریق استروئید، پس از شش تا 12 هفته نمی تواند علائم شما را بهبود بخشد.
  • دردی که به باسن، پاها، بازوها یا سینه شما می رسد، بیش از حد و غیرقابل تحمل است.

آمادگی برای عمل جراحی

به احتمال زیاد قبل از جراحی باید مدت زمان مشخصی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد برنامه دوز خود را قبل از جراحی تنظیم کنید. پزشک دستورالعمل های خاصی به شما می دهد.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

در حین دیسککتومی

جراحان معمولاً دیسککتومی را با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می دهند، بنابراین در حین عمل بیهوش می شوید. مقادیر کمی از استخوان نخاع و رباط ممکن است برداشته شود تا به دیسک فتق دسترسی صورت بگیرد.

در حالت ایده آل، فقط قطعه ای از دیسک که عصب را فشار می دهد برداشته می شود، فشار را کاهش می دهد اما بیشتر دیسک دست نخورده باقی می ماند.

اگر کل دیسک باید خارج شود، ممکن است جراح شما نیاز به پر کردن فضا با یک تکه استخوان - گرفته شده از اهدا کننده فوت شده یا از لگن خود شما - یا یک جایگزین استخوان مصنوعی داشته باشد. مهره های مجاور سپس با سخت افزار فلزی در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

0808

 

برای جلوگیری از صدمه زدن مجدد به ستون فقرات، پزشک ممکن است کاهش وزن را توصیه کند. همین طور یک برنامه ورزشی کم اثر را برای شما تجویز کند و از شما بخواهد که برخی فعالیت ها را که شامل خم شدن، پیچ خوردن یا بلند کردن زیاد یا پشت سر هم است، محدود کنید.

کلام آخر

برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه داشته باشید؛ زیرا نتیجه این عمل جراحی وابستگی مستقیم به مهارت و تجربه جراح دارد. برای تماس و دریافت وقت مراجعه حضوری مطب دکتر حسین زاده بختوری متخصص مغز و اعصاب، با شماره  های 02188884549 و 02188884548 تماس حاصل نمایید.

جراحی درمان عمل جراحی کاهش وزن مغز و اعصاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر