کد خبر: 980134 A

آرام بَند دَرب سه مرحله ای یا همان آرام بند سه زمانه در واقه آرام بندی است که درب را در سه مرحله می بندد که باعث می شود درب به آرامی بسته شود و صدای بسیار کمی داشته باشد.

"آرام بند" یا فنر در یک قطعه ی مکانیکی است که باعث بسته شدن آرام درب می‌شود. آرام بند درب از یک موتور مکانیکی که شامل قطعات متعددی است ساخته شده که توسط فشار روغن داخل مخزن آرام بند آن درب را باز و بسته می کند.آرام بند مخصوص درب سنگین با فشار روغن بیشتری که در آن قرار دارد درب را می بندند.

جک در یا همان آرام بند در از سه وجه قابل بررسی است :

۱- بررسی آرام بند ها از نظر وزن درب

آرام بند ها بر اساس اندازه مخزن و نوع فنر و فشار روغن داخل آنها برای وزن های مختلفی ساخته می شوند. که به ترتیب فنر نمره یک ، فنر نمره دو ، فنر نمره سه ، فنر نمره چهار و فنر نمره پنج دسته بندی می شوند که به ترتیب :

- آرام بند مناسب درب ۲۰ تا ۴۵ کیلوگرم

- ‌آرام بند مناسب درب های ۴۵ تا ۶۰ کیلوگرم

- آرام بند مناسب ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم

 - آرام بند تا ۱۲۰ کیلوگرم و تا ۱۶۰ کیلوگرم (آرام بند درب سنگین) به کار میروند البته برخی آرام بند ها به نام فنر آرام بند مولتی شناخته می شوند که در حقیقت جوابگوی وزن های مختلفی هستند مثلا آرام بند مولتی میتواند وزن ۲۰ تا ۸۰ کیلوگرم را باز و بسته کنند. در انتخاب آرام بند ها علاوه بر وزن در عرض درب هم مهم است که معمولا تا عرض ۱۱۰ سانتی متر هم دسته بندی میشود.

۲- بررسی آرام بند سه مرحله ای

آرام بَند دَرب سه مرحله ای یا همان آرام بند سه زمانه در واقه آرام بندی است که درب را در سه مرحله می بندد که باعث می شود درب به آرامی بسته شود و صدای بسیار کمی داشته باشد.

 که البته به قفل درب هم آسیب وارد نمی شود. که این به علت ضرب کمتری است که به درب وارد میشود در آرام بند های دو مرحله ای درب در دو مرحله بسته می شود که در واقه برای بسته شدن درب باید تا ۳۰ درجه مانده به بسته شدن رگلاژ پیچ به نحوی انجام شود که جک درب را با ضربه محکمی رها کند که درب بسته شود و در حقیقت در از پس قفل برقی برآیند آرام بند سه مرحله ای که مناسب درب هایی است که قفل برقی دارند درب را در دو مرحله نزدیک بسته شدن میکند و در فاصله ی دو سانتی بسته شدن، درب را رها میکنند که باز هم درب بسته شده و قفل برقی هم بسته شود.

۳- آرام بند بازویی یا ریلی

این دسته بندی در حقیقت به موضوع عملکرد آرام بند بر میگردد که آرام بند بازویی همان مورد مرسوم آرام بند هاست ولی ریلی همان طور که از نام آن مشخص است میله ی آرام بند داخل ریلی حرکت میکند که توسط فنر داخل آن آرام بند درب را بسته یا باز میکند.موضوعی که مصرف کنند از این آرام بند متوجه می شود این که بازوی آرام بند دیگر

بیرون نمی آید و همه چیز تخت روی در قرار میگیرد.

 

در آخر اگر بخوایم چندتا برندهایی که در این ضمنیه فعالیت می‌کنند نام ببریم از برندهای مطرح ایرانی می‌توانیم به “آرام بند بهسازان” اشاره کنیم. بهسازان در آرام بندهای خود برای بهبود کیفیت از فنر و اورینگ و روغن ژاپنی استفاده کرده است.

منبع:  یراق

وزن درب بسته آرام ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر