کد خبر: 974699 A

اولین سوالاتی که در هنگام خرید خودرو کارکرده به ذهن متبادر می شود این است که چطور از صحت و سلامت خودرو کارکرده مطلع شویم.با توجه به وجود تورم های سالیانه در کشورمان خودرو ها در چند سال اخیر تبدیل به یک وسیله سرمایه ای شده اند و خرید خودرو کارکرده ای که از لحاظ ظاهری و فنی سالم باشد به نوعی پس انداز و سرمایه گذاری نیز محسوب می شود.

شاید تا به حال تجربه خرید خودرو کارکرده را داشته باشید. اولین سوالاتی که در هنگام خرید خودرو کارکرده به ذهن متبادر می شود این است که چطور از صحت و سلامت خودرو کارکرده مطلع شویم.با توجه به وجود تورم های سالیانه در کشورمان خودرو ها در چند سال اخیر تبدیل به یک وسیله سرمایه ای شده اند و خرید خودرو کارکرده ای که از لحاظ ظاهری و فنی سالم باشد به نوعی پس انداز و سرمایه گذاری نیز محسوب می شود.

هر خودرو برای عملکرد صحیح از هزاران قطعه ریز و درشت تشکیل شده که پیوستگی و هماهنگی این قطعات در کنار هم موجب حرکت خودرو می گردد. هر گونه آسیب در یک بخش از خودرو تمامی بخش های دیگر خودرو را نیز تحت تاثیر قرار داده و از کیفیت خودرو می کاهد. به همین دلیل بسیار مهم است که در هنگام خرید خودرو کارکرده با بخش های مختلف خودرو آشنایی داشته باشید و از صحت عملکرد آنها مطلع شوید . وجود هر گونه خرابی در بخش موتور، گیریبکس یا شاسی خودرو می تواند در آینده هزینه های زیادی را برای شما داشته باشد، به همین دلیل بهتر است که قبل از خرید خودرو مورد نظر از راهنمایی و مشاوره یک فرد متخصص کمک بگیرید.

کارشناسی خودرو از جمله تخصص هایی است که در سال های اخیر و با افزایش تعداد  و تنوع خودروها گسترش یافته که به عنوان مشاور به فرد خریدار در تصمیم گیری خرید خودرو کمک می کنند. فرد کارشناس پس از گذراندن دوره های آموزشی متعدد و کسب تجربه این توانایی را کسب نموده تا به عنوان فردی امین و مشاور به راهنمایی خریدار خودرو بشتابد و خودرو مورد نظر را از تمامی جهات از جمله آسیب های وارد شده به بدنه خودرو، مشکلات فنی در بخش موتور، گیریبکس ، سیستم ترمز و... مورد بررسی قرار دهد. استفاده ازمشاوره یک کارشناس خودرو موجب می شود تا با هزینه کم بتوانید از صحت و سلامت خودرو مورد نظر مطلع شده و با اطمینان بیشتری اقدام به خرید خودرو نمایید.

مراحل کارشناسی خودرو شامل موارد زیر است:

کارشناسی بدنه خودرو و اسیب های وارد شده به بدنه و سایر نقاط خودرو - علت اهمیت کارشناسی بدنه خودرو بررسی استحکام اولیه خودرو است که تأثیر بسیار زیادی در ارزش گذاری خودرو خواهد داشت.

کارشناسی شاسی و ستون های خودرو – در صورتی که خودرو در تصادفات دچار آسیب های شدید شده باشد بدنه، شاسی و ستون های خودرو مورد ضرب خوردگی شدیدی قرار خواهند گرفت که بر عملکرد کلی خودرو تاثیر گذار است و موجب افت شدید قیمت خودرو خواهد شد.

کارشناسی رنگ خودرو – اکثر خودروها پس از مدتی استفاده دچار آسیب دیدگی های کوچک در قسمت بدنه خواهند شد. اگرچه این آسیب دیدگی ها تاثیر زیادی بر عملکرد خودرو ندارد اما یک نقص در خودرو محسوب می شود که موجب کاهش قیمت خودرو می گردد. کارشناس خودرو با کمک دستگاه های مخصوص به این کار به شناسایی نقاط آسیب دیده در بدنه خودرو خواهد پرداخت.

کارشناسی موتور خودرو – موتور خودرو بخش اصلی خودرو ست که موجب حرکت آن می شود و نقص در سیستم موتور خودرو کل عملکرد آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خرید خودرو بدون کارشناسی موتور آن می تواند ضرر زیادی را به خریدار وارد کند. مواردی که در کارشناسی موتور خودرو لازم است به آن توجه کنید شامل: لرزش موتور، نحوه کار آن پس از روشن شدن، نحوه ی استارت خوردن خودرو، سر و صدای غیر معمول خودرو، دمای موتور، نشت روغن، دود اگزوز، واشر درب سوپاپ، واشر سرسیلندر، بررسی عملکرد باتری و ... است.

برخی از فروشندگان هنگام فروش خودرو بسیاری از مشکلات موتور خودرو مثل روغن سوزی و ... را که تعمیر آنها نیاز به هزینه بالا دارد را به صورت موقت برطرف می کنند. برای اینکه از چنین ترفندهایی در امان بمانید بهترین راه کارشناسی موتور خودرو توسط فرد متخصص است.

کارشناسی گیریبکس خودرو – خودرو ها در حال حاضر دارای گیریبکس دستی و اتومات هستند که هر کدام سیستم مختص به خود را دارند. فرد کارشناس باید توانایی این را داشته باشد که هر دو نوع گیریبکس را با دقت بشناسد و از نحوه عملکرد آنها مطلع باشد. از آنجا که وجود مشکل در گیریبکس خودرو می تواند منجر به هزینه های سنگین و کمرشکن شود بهتر است در هنگام خرید خودرو کارکرده حتما این بخش را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

تست دیاگ - در تست دیاگ کارشناس دستگاه دیاگ را به خودرو وصل می کند و تمام آیتم های مهم همچون میزان مسافت طی شده، باز شدن کیسه‌های هوا، عملکرد سنسور ضربه، میزان مصرف سوخت، دور موتور، ولتاژ باطری، زاویه دریچه گاز، ادونس جرقه سیلندر، ولتاژ سنسور اکسیژن، دمای موتور آب، فشار و دمای هوای ورودی به مانیفولد و چندین مورد دیگر را بررسی می‌کند. نهایتا تمام آنها را با تنظیمات اولیه کارخانه تطبیق می‌دهد. با کمک دستگاه دیاگ نه تنها می توان به عیوب موجود در خودرو پی برد، بلکه می‌توان از میزان سلامت خودرو نیز اطلاعات کاملی به دست آورد.

 تست رانندگی – آ خرین موردی که در کارشناسی خودرو باید مورد ارزیابی قرار گیرد تست رانندگی یا همان Drive Test است. گرچه این مرحله جزء آخرین مراحل کارشناسی خودرو به شمار می رود لیکن به اندازه قسمت‌های قبل و یا حتی بیشتر از آنها دارای اهمیت است. زمانی می‌توان از سلامت خودرو مطمئن شد که عملکرد آن را در موقع رانندگی سنجید. با تست رانندگی می‌توان میزان شتاب خودرو، سالم بودن چرخ‌ها، نحوه‌ی عملکرد ترمز، سیستم هیدرولیک فرمان، سیستم تعلیق و جلوبندی، تعویض صحیح دنده و ... را بررسی نمود.

وب سایت ماشین بانک با همکاری ده ها متخصص و کارشناس خودرو آماده ارائه انواع خدمات کارشناسی خودرو در محل است. برای استفاده از خدمات کارشناسی خودرو می توانید به صورت رایگان درخواست خود را در این وب سایت درج کرده و یا با شماره زیر تماس بگیرید.

02191074045

تورم خودرو کارشناسی مشکلات پس انداز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر