کد خبر: 969273 A

اینکه بگوییم بسیاری از مردم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ، کم لطفی است. در آخرین شمارش ، فیس بوک ماهانه بیش از 2.4 میلیارد کاربر فعال داشت، واتساپ 2 میلیارد نفر، اینستاگرام 1 میلیارد نفر ، تلگرام حدود 400 میلیون نفر داشت و اسنپ چت 310.7 میلیون نفر افتخار می کرد ، که نشان دهنده تعداد قابل توجهی از 7.7 میلیارد نفر در جهان است از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. اما علیرغم محبوبیت باورنکردنی آنها، مطالعات بی شماری انجام شده است که نشان می دهد شبکه های اجتماعی می توانند باعث اضطراب ، تنهایی و افسردگی شوند.

در یک آزمایش کوچک برای فهمیدن اینکه تأثیر شبکه های اجتماعی در زندگی ما چقدر است ، تصمیم گرفتم حسابهای کاربری خود را به مدت سه هفته غیرفعال کنم تا ببینم چه تاثیری در روزمره دارد. اگرچه من در شبکه های اجتماعی بیش از حد فعال نیستم و اغلب پست نمی گذارم ، اما تخمین می زنم که هر روز حدود 1.5 تا 2 ساعت را در شبکه های اجتماعی صرف کنم (بسیار بیشتر از میانگین 38 دقیقه ای آمریکا).

در حالی که سایت های بی شماری وجود دارد که در گروه رسانه های اجتماعی قرار می گیرند ، من فقط از فیس بوک ، اینستاگرام و واتساپ استفاده می کنم - 40 ساله بودن به این معنی است که از Snapchat استفاده نمی کنم. سپس دوباره ، با توجه به زمانی که برای برنامه های مختلف صرف می کردم ، با توجه به برنامه اجتماعی مورد نظر خود ، ممکن است با تجربه من ارتباط برقرار کنید. من در سایت آنی یار شبکه های اجتماعی مهم را بررسی کرده ام، در اینجا نحوه پاک کردن دائمی حساب های کاربری را با هم می خوانیم.

فیس بوک

مانند اکثر سایت های رسانه های اجتماعی ، فیس بوک به شما امکان می دهد حساب خود را غیرفعال کنید ، این بدان معناست که حتی اگر نمایه شما غیرفعال باشد ، داده های شما حذف نمی شود و در صورت بازگشت می توانید آنها را بازیابی کنید. متناوباً ، می توانید حساب خود را برای همیشه پاک کنید ، تمام مطالب ، مسنجر و پیام های خود را پاک کنید.

پس از انتخاب "غیرفعال کردن" ، لازم است دلیل خود را برای ترک ذکر کنم. تعجب آور نیست که با توجه به سابقه سایت ، می بینید که " Privacy concerns" یک گزینه است. من گزینه " This is temporary. I will come back" را انتخاب کردم. اما به نظر می رسد که فیس بوک در حصول اطمینان از اینکه من برای مدت طولانی از چنگال آن دور نباشم کمی تهاجمی عمل می کند.

از من سوال شد " Do you just want to log out instead of disabling? Select the days you want to wait before the account is automatically reactivated. " یعنی آیا می خواهم به جای غیرفعال کردن ، فقط از سیستم خارج شوم و باید روزهایی را که می خواهم منتظر بمانم قبل از فعال شدن مجدد خودکار حساب من ، انتخاب کنم. درعوض ، من تصمیم می گیرم " Other" را به عنوان دلیل ترک خود انتخاب کنم ، و برنامه را از تلفن خود و نشانک را از تمام مرورگرهای وب خود حذف کردم.

غیرفعال کردن، اکانت را از بین نمی‌برد و می‌توانید در صورت نیاز دوباره حساب کاربری‌تان را فعال کنید. پس این یعنی اطلاعات‌تان یک جایی باقی می‌ماند.

غیرفعال کردن کامل حساب کاربری، تمام چیزهایی را که پست کرده‌اید از بین می‌برد و دیگران دیگر نمی‌توانند با جستجو کردن، شما را بیابند. البته حتی پس از این‌کار هم ممکن است نام شما در پست دیگران به نمایش در بیاید.

البته پس از پاک کردن اکانت نیز برخی از اطلاعات مثل پیام‌ها پاک نمی‌شوند و باقی می‌مانند. روند پاک شدن کامل حساب کاربری و اطلاعات درون آن نیز ۹۰ روز به طول می‌انجامد.

اینستاگرام

اینستاگرام متعلق به فیس بوک است و غیرفعال کردن حساب در آن آسان نیست. این کار از طریق برنامه امکان پذیر نیست. من این گزینه را در بخش "ویرایش نمایه" یافتم. من دلایل ترک خود را انتخاب کردم ، رمز ورود خود را وارد کردم ، تأیید را فشار دادم ، سپس از من سوال شد که آیا مطمئن هستم ، تأیید را بزنم و از اینستاگرام خارج هستم.

13

در بخش خط مشی کمپانی گفته شده است که پس از پاک کردن اکانت، پست‌هایی که توسط دیگران منتشر شده و حاوی اطلاعاتی از اکانت شما بوده، از بین نخواهند رفت. توصیه می کنم مقاله آموزش حذف اکانت اینستاگرام را بخوانید.

واتساپ

حذف اکانت واتساپ به سادگی قابل انجام بوده و به هیچ عنوان فرآیند پیچیده‌ای را شامل نمی‌شود. بدین منظور قابلیت Delete My Account در اپلیکیشن واتساپ ارائه شده است. پیش از حذف اکانت واتساپ خود با استفاده از گزینه Delete My Account به موارد و نکات زیر توجه کنید:

14

با انجام این عمل مشخصات اکانت شما کاملا حذف می‌شود.

به محض حذف اکانت واتساپ شما، نام کاربریتان از لیست مورد علاقه‌های دوستانتان حذف خواهد شد.

با انجام این عمل اکانت شما از گروه‌هایی که در آن عوض هستید خارج می‌شود.

با حذف اکانت واتساپ تاریخچه گفتگوها و بک آپ آیکلود اکانت واتساپ مورد نظر حذف می‌شود. اگر میخواهید اکانت واتساپ خود را به صورت کامل حذف کنید این مقاله (تصویری) را از دست ندهید.

تلگرام

Telegram دقیقاً مانند WhatsApp یک برنامه پیام رسان است اما نمی توانید مستقیماً از برنامه Android یا iOS حساب را در Telegram حذف کنید و باید از مرورگر استفاده کنید. شما می توانید حساب تلگرام خود را از طریق مرورگر دسک تاپ یا موبایل غیرفعال کنید.  در اینجا آموزش تصویری حذف دائمی اکانت تلگرام را بخوانید.

روز 1

اولین بار که احساس عدم دسترسی به هیچ سایت رسانه های اجتماعی را احساس کردم متوجه شدم من هم مانند بسیاری از افراد ، عادت چک کردن فیس بوک ، اینستاگرام و ... را تمرین می کنم. همانطور که تلفنم را بیرون می کشم و به دنبال نمادی از برنامه ای هستم که آنجا نیست ، با ناامیدی فریاد می کشم. در عوض ، من مجبور به خواندن برنامه خبری هستم ، اما داستانها برای چنین بازدیدی طولانی تر هستند. پست کوتاه ، هضم آسان فیس بوک و اینستاگرام ، ماده کاملاً خوبی بود.

من همچنین متوجه شده ام که اغلب در رایانه شخصی خود ، اشاره گر ماوس را به طور غریزی به جایی که قبلاً نشانک فیس بوک در آن قرار داشت ، منتقل می کنم ، تا وقتی نتوانم آن را پیدا کنم احساس ناامیدی می کنم. در حال حاضر ، من به دلیل نداشتن هیچ رسانه اجتماعی برای بررسی افسردگی بیشتری احساس می کنم که باعث اضطراب من می شود!

روز 2

دقیقاً مانند مارک زاکربرگ ، اولین کاری که صبح هنگام بیدار شدن از خواب انجام می دهم بررسی فیس بوک و اینستاگرام است. نیمه خواب بودم ، حدود 30 ثانیه به طور گیج کننده ای در تلفن خود جستجو کردم قبل از اینکه به یاد بیاورم چرا نمی توانم آن را پیدا کنم.

فقط روز دوم است ، بنابراین هنوز خودم را در حالی می بینم که تلفنم را بیرون می کشم تا یکی از مراکز اجتماعی را مرور کنم و فقط آن را مستقیم در جیبم قرار می دهم. امروز ، نبود آنها را به خصوص هنگام انتظار برای شخصی در یک کافه سنگین می دانم. من هنوز مسنجر دارم ، بنابراین شروع به پیام رسانی به مردم می کنم تا ببینم حال آنها چطور است ، اما بسیاری از مکالمات شامل پرسیدن دلیل من برای ترک واتساپ است.

گرچه ممکن است هنوز احساس سعادت نکرده باشم ، اما یک اثر این آزمایش آشکار است: اوقات فراغت بیشتری دارم. من در هر جلسه فقط چند دقیقه اینستاگرام را چک می کنم ، اما همه آنها هنگام پیمایش در میان اخبار در هر ساعت چند بار جمع می شوند. فیس بوک و تلگرام هم همینطور است. وقتی به ساعت نگاه می کنم و می بینم چقدر زود است مدام غافلگیر می شوم.

روز 4

اگر از سالن بدنسازی بازدید می کنید و در مورد آن ارسال نمی کنید ، آیا حتی رفته اید؟ ممکن است برای بررسی محتوا از فیس بوک استفاده کنم ، اما اینستاگرام در چند وقت اخیر برای ارسال عکس به شبکه اجتماعی مورد علاقه من تبدیل شده است. من به طور معمول آخر هفته برخی از تصاویر را بارگذاری می کردم ، اما اکنون فقط به طور خصوصی به کار خود ادامه می دهم مثل دهه شست و هفتاد. من ناگهان متوجه می شوم که افراد خودشیفته چه می توانند باشند.

روز 7

اکنون یک هفته می گذرد و گرچه نمی گویم خیال من از شبکه های اجتماعی راحت است ، اما من بیشتر به اوضاع عادت کرده ام. من قطعاً احساس خوشبختی نمی کنم ، اما احتمالاً کمی آرام ترم و قطعاً بهره وری من بالا رفته است. آیا در این مرحله (یک سوم راه) دوباره به سکوها برمی گردم؟ بله ، بدون شک.

روز 8

هرچه بیشتر اینستاگرام را از دست می دهم ، این آزمایش به من نشان داد که چقدر از تلگرام برای یافتن موضوعات پرطرفدار و یادگیری داستانهای فوری استفاده می کنم. این پلتفرم ممکن است مدتها رقیب غول مارک زاکربرگ محسوب می شد ، اما در سال 2016 دسته App Store خود را از شبکه های اجتماعی به News تغییر داد و امروز یکی از بهترین مکان ها برای فهمیدن آنچه در جهان اتفاق می افتد تبدیل شده است.

روز 9

من می خواهم از شر یک مبل قدیمی خلاص شوم و یکی از دوستانم مرا از یک خیریه محلی مطلع می کند که آنها را به طور رایگان می برد. متأسفانه ، آنها وب سایتی ندارند ، اما یک صفحه اینستاگرام دارند که در آن همه تجارت خود را انجام می دهند - آه. در حالی که او مشغول پیمایش از طریق حساب کاربری خود بود تا صفحه آنها را برای من پیدا کند ، متوجه پست های متاثر کننده متعددی در خبرها شدم و برای چند ثانیه خوشحالم که اینستاگرام را ترک کرده ام.

روز 12

تقریباً بعد از دو هفته ، من در حال غیبت در شبکه های اجتماعی هستم. مانند هر عادت دیگر ، عادت دادن به زندگی بدون چیزی که قبلاً روزانه در آن غرق می شدید خیلی طول نمی کشد. در این مرحله ، من شروع به تعجب می کنم که آیا پس از پایان این آزمایش حساب های خود را دوباره فعال می کنم ، اگرچه هنوز هم نمی توانم بگویم که کمتر افسرده یا مضطرب هستم. البته داشتن اوقات فراغت اضافی هنوز یک پاداش بزرگ است.

روز 17

فقط با حذف آن می توان فهمید که اینستاگرام چقدر در زندگی روزمره ما ادغام شده است. مردم مرتباً از من سوال می کنند: "آیا دیدی که X ارسال کرده است؟" و صحبت کردن در مورد آخرین چیزهای جالب و خنده دار که آنها در خبرهایشان دیده اند. من از آنها می پرسم که آیا آنها نگران شهرت مشکوک این شرکت در زمینه محافظت از حریم خصوصی کاربر نیستند ، اما همانطور که مطالعات قبلی نشان داده است ، برخی از افراد نگرانی زیادی درباره داده های خصوصی خود ندارند.

روز 20

با پایان یافتن آزمایش ، وقت آن است که شروع به بررسی کجا برویم. من اعتراف می کنم در هفته که واتساپ را از دست دادم، به این فکر کردم که دوستانی که روزانه به هم پیام می داده ایم بدون من چه می کنند. اینستاگرام بسیار محبوب است و با اینکه نتوانسته از توانایی های خود در جمع آوری اخبار استفاده کند، برای من آنقدرها هم فراموش نشده. یاد گرفتم که می توانم بدون تلگرام زندگی کنم. من که نمی خواهم بیش از حد متعهد باشم ، تصمیم می گیرم حساب ها را برای مدتی دیگر غیرفعال بگذارم و احساسم را ببینم.

برای دیدن نتایج آزمایشات جالب من به سایت آنی یار سر بزنید

افسردگی جهان رایانه شبکه های اجتماعی فیس بوک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر