کد خبر: 964349 A

در این مقاله سعی بر آن است که بررسی شود چرا برخی از بلوک‌های سیمانی شکست می خورند، بهترین راه برای ترمیم آنها چیست و چگونه می توانیم از خرابی آنها در آینده جلوگیری کرد؟

بلوک بتونی وقتی به درستی ساخته شده باشد یک ماده عالی است، شاید در نگاه اول به این فکر کنید که به هر حال این محصول یه سنگ مصنوعی است. اظهار نظر برخی از سازنده‌ها در مورد اینکه در برخی موارد، سازه های بتنی حداقل 100 سال طول عمر دارند، دور از واقعیت نیست اگر شما با دقت به ساختمان ها و سازه های اطراف خود نگاه می کنید. با کمترین تلاش می توان به دیوارهای بتونی ساخته شده توسط شرکت های راه آهن در پل ورسک اشاره کرد که در معرض هوای سخت زمستان قرار گرفته اند و با این حال دیوارها شباهت زیادی به روز اول ساخته شدن آنها دارند.

برای درک اینکه چرا بعضی از بتن ها می توانند اینقدر طولانی دوام بیاورند و در برخی موارد در مدت زمان کوتاهی به راحتی خرد شوند، فقط باید در مورد چگونگی ساخت بتن فکر کنید.

برای خرید بلوک های سیمانی پوکه ای در تهران با قیمت مناسب اینجا کلیک کنید

اساسی ترین مواد بتن فقط چهار ماده تشکیل دهنده اصلی شامل ماسه، شن، آب و سیمان پرتلند دارد. همه مواد تشکیل دهنده مهم هستند، اما فقط یک عامل، سبب ماندگاری طولانی مدت بتن می‌شود و آن سیمان پرتلند است.

در مورد تکیه گاه های پل راه آهن با قدمت بیش از 100 سال و شکل عالی، من مطمئن هستم که دلیل این امر این است که سازندگان، سیمان پرتلند اضافی را برای استحکام فوق العاده آن اضافه کرده اند. حداقل نیاز فعلی برای ساخت بتن خارجی، ترکیب آن با مخلوط شش کیسه سیمان با مقاومت فشاری 4000 پوند بر اینچ مربع (PSI) است. هیچ علتی وجود ندارد که شما نتوانید سیمان بیشتری اضافه کنید تا به 5000 یا 6000 PSI برسید!

دلایل زیادی وجود دارد که بلوک بتونی ساختمان شما خراب می شود و اشاره به علت دقیق این امر، عملاً غیرممکن است. اما گاها ممکن است هنگام ساخت بلوک های سیمانی، قسمتی از ترکیب کاملاً مخلوط نشود و خشک بماند و یا ممکن است دسته ای به درستی مخلوط شده باشد، اما آب اضافی به بلوک هایی که در حال ساخته شدن هستند وارد شود. این آب اضافی می تواند مقدار سیمان پرتلند را در مخلوط رقیق کند.

همچنین ممکن است بلوک های خیس به درستی خشک نشده و آب بلوک ها خیلی زود تبخیر شود. این آب برای تأمین واکنش شیمیایی هیدراتاسیون مداوم، که باعث رشد میلیاردها بلور سیمان میکروسکوپی که به شن و ماسه وصل می شود، مورد نیاز است. اگر بتن به درستی پخته نشود، هرگز به مقاومت طراحی خود نمی رسد. میتوان دلایل بسیار دیگری را برای خرابی بتن ارائه داد، اما این موارد مهمترین دلایلی هستند که احساس می شود ممکن است علت خرابی بلوک ها باشد.

 

این واقعیت که ملات موجود در بین بلوک پس از گذشت سال ها هنوز به شکل عالی وجود است به شما می گوید که استفاده از ملات فقط یک موضوع ساده برای مرطوب شدن دیواره و ایجاد چسبندگی نیست، زیرا ملات ها هم باید چرخه های یخ زدگی و ذوب مجدد را بارها تجربه کنند.

روند تعمیر به هیچ وجه سخت نیست، این فقط وقت گیر است. هر استادکار فصلی می تواند این کار را برای شما انجام دهد. نکته اصلی تهیه کردن بلوک های بتونی است که از نظر اندازه با یکدیگر مطابقت داشته باشند تا تعمیر سبب برجستگی برخی نقاط روی دیوار نباشد. به این منظور بد نیست سعی کنید چند آجر یا بلوک اضافی برای تعمیر و بازسازی همیشه کنار بگذارید.

شما باید به ملات موجود در دیواره های محل بلوک های خراب توجه کنید. از نزدیک به ملات نگاه کنید و یا حتی با یک ذره بین. در این زمان باید بتوانید دانه های ماسه را به صورت جداگانه مشاهده کنید. به اندازه و رنگ ذرات شن و ماسه توجه کنید.

وقتی ملات تازه و جدید است، سیمان و خمیر آهک تمام شن را پوشانده و ملات از نظر رنگ یکنواخت است. اما پس از چند سال، طبیعت خمیر ملات خاکستری نازک را فرسایش و شستشو می دهد و ماسه را آشکار می کند. این شن و ماسه نزدیک به 70 درصد از ماتریس آنچه را مشاهده می کنید تشکیل می دهد، بنابراین در صورت امکان باید رنگ و اندازه ذرات شن و ماسه مورد استفاده در نعمیرات شما با آن مطابقت داشته باشد.

پس از ترمیم و قرار دادن بلوک جدید، در صورت امکان حداقل یک هفته رطوبت ملات را نگه دارید و آن را مرطوب نگه داشته و نگذارید زود خشک شود. پس از آن، اجازه دهید منطقه تعمیر شده تا چهار هفته دیگر بماند و روکش نکنید. در پایان دوره انتظار، دیواره را کاردک صاف کنید. سپس می توانید برای ضد آب شدن آن از رزین سنگ استفاده نمایید.

به برچسب موجود در رزینی که خریداری می کنید توجه کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. برخی از آنها نیاز به دو لایه دارند که در چند دقیقه از یکدیگر استفاده شوند، برای نفوذ خارق العاده سیلر به داخل دیوار، می توانید از یه پیستوله یا سم پاش باغچه استفاده کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلوک سیمانی و قیمت آن به وب سایت زیر سر بزنید :

www.masalehbazar.com

 

 

راه آهن زمستان سیمان طبیعت طول عمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر